Осим што су цене тренутно стабилне и на високом нивоу узгајивачи и произвођачи јунећег меса могли би ускоро да рачунају и на извоз у Саудијску Арабију. Слична могућност најављена је и за пласман млека, млечних производа и јагњетине. Како је рекао министар пољопривреде Бранислав Недимовић, та држава је недавно најавила отварање тржишта за производе из Србије.
– Потврђено нам је да Саудијска Арабија отвара своје тржиште за пољопривредне производе из наше земље – говеђе и јагњеће месо, млеко и млечне производе – нагласио је Недимовић, гостујући на РТС.
Уназад неколико година одржано је више састанака на тему проширења економских односа, уз сагласност да има доста простора за проширење сарадње у области туризма, аграра и грађевинарства.
Последњи подаци Министарства спољних послова показују да је између Србије и Саудијске Арабије робна размена у 2020. износила око 62 милиона евра, од чега је наш извоз био двоструко већи – око 40 милиона. Из те земље увезли смо робу у вредности од око 22 милиона евра.
Сектор сточарства претрпео је можда и највећу штету током кризе с пандемијом. Ограниченост и затварање тржишта у самом почетку утицали су на слабију продају и извоз у региону.
Удружење „Агропрофит”, које окупља велики број одгајивача говеда и раније је апеловало да би освајање тржишта барем неколико арапских земаља био спас за домаће говедарство.
– И даље смо таквог мишљења. Имамо прецизне податке колико која држава у свету и по којој цени увози јунетине. Саудијска Арабија је једна од ретких земаља где би домаћи узгајивачи и произвођачи меса могли да се уклопе с квалитетом и тржишном ценом – каже аграрни аналитичар Чедомир Кецо и представник овог удружења.
Према његовим речима, у тој држави јунетина у малопродаји кошта 10,40 евра по килограму. Рачуница показује да би купци нашим произвођачима могли да плате јуне по цени од 3,2 евра за килограм (или месо 6,2 евра) и да остваре добру зараду.
Они сада узимају ову врсту меса и стоку из Бразила, Румуније, Шпаније, Украјине, Аустралије, Индије, Пакистана, Новог Зеланда…
Углавном је то из земаља где има доста јунетине. Извоз меса у исламске државе захтева специфичну обраду меса, па се поставља питање има ли Србија капацитете?
– Имамо оспособљене кланице по стандардима Халала, с тим што треба да обновимо дозволе. Морамо да будемо сигурни по питању могућности извоза, јер је обнављање дозволе скупо – наглашава Кецо. Додаје да би за Србију био пун погодак отварање тржишта Саудијске Арабије и да је оптимиста када је о томе реч.
Сматра и да је реалније да на то тржиште извеземо јунеће месо, јер захтева мање компликоване процедуре. Постоје планови и за извоз меса у Кину, али је сада проблем то што је транспорт изузетно поскупео.
Кецо појашњава да би чак и у том случају произвођачи из Србије могли да се прилагоде, јер на кинеском тржишту постоји велика разлика у ценама јунетине на малопродајном тржишту, од невероватних 115 долара по килограму, за месо које увозе из Аустралије, до свега седам евра.
Када је реч о домаћем тржишту, Кецо напомиње да је тренутно мањи застој у продаји, али да је цена јунади остала на високом нивоу, од 2,5 до 2,7 евра по килограму. Како наводи, није се одавно десило да холштајн раса јунади (друга класа јунетине) достиже 2,3 до 2,5 евра, а све траженији су тешка јунад и товне расе. Највише се извози у Црну Гору и Албанију, а може да се очекује и већа потражња пред туристичку сезону.
– Може се догодити да јунади једно време неће бити, јер је доста крава продато и нема довољно телади. Колико имамо толико и продамо. Праву слику стања у сектору имаћемо тек у другој половини године, а тада ћемо знати како смо прошли у вези са огромним поскупљењем сточне хране – објашњава Чедомир Кецо. Додаје да је добро што држава задржава све мере у сточарству и што су подстицаји за товну јунад повећани на 15.000 динара.
Почеле пријаве за подстицаје у сточарству
Управа за аграрна плаћања саопштила је да је почело подношење захтева за подстицаје у сточарству и то за тов јунади, јагњади, јаради и свиња, као и за подстицаје за краве за узгој телади за тов.
Сточари ову врсту државних субвенција могу да остваре подношењем захтева до 31. јула и то за грла предата кланици или извезена у периоду од 1. јула 2021. године до 30. јуна текуће године. Подстицај за тов јунади износи 15.000 динара по грлу, 2.000 динара за јагњад и јарад и 1.000 динара за свиње.
Преузмите андроид апликацију.