Почетна > Бизнис
Бизнис

Русија разматра куповину јуана, рупија и турских лира

Русија разматра куповину валута пријатељских земаља попут Кине, Индије и Турске за свој Фонд националног богатства (НWФ), пошто због санкција није у могућности да купује доларе или евре, саопштила је данас руска централна банка.
Фото: Pexels/cottonbro

Банка Русије је поручила такође да остаје при политици слободног пливајућег курса рубље и истакла да је важно поново успоставити буџетско правило о преусмеравању вишка прихода од нафте у фонд за „црне дане“, преноси Ројтерс.

У извештају централне банке о монетарној политици за период 2023-2025, пише да се сада разматрају различите опције о томе како да се на снагу врати поменуто фискално правило и попуни НWФ, имајући у виду западне санкције према Русији.

„Руско Министарство финансија ради на могућностима за оперативну имплементацију механизма буџетског правила о попуњавању/трошењу НWФ средстава у валутама пријатељских земаља (јуан, рупија, турска лира и друге)“, саопштила је централна банка.

Према том буџетском правилу, Русија је раније куповала доларе и евре за НWФ, али не и друге валуте. Свакодневне куповине девиза за тај фонд обустављене су почетком 2022. године због повећане волатилности рубље.

Тим фондом управља Министарство финансија, али је НWФ део међународних резерви централне банке, које укључују и јуан. Руске међународне резерве су износиле у фебруару око 640 милијарди долара, од чега је скоро половина замрзнута западним санкцијама.

Банка Русије је такође саопштила да ће се руска економија вратити на стазе раста 2024. након две године пада, и да ће инфлација до тада бити сведена на циљаних 4,0 посто, што ће омогућити централној банци да кључну камату врати на распон од 5,0 до 6,0 процената 2025. године.

„Даље кретање руске економије карактерише значајна неизвесност… Главни изазов у наредним годинама је стварање услова за успешну трансформацију привреде“, објавила је централна банка.

Nove cene naftnih derivata

Преузмите андроид апликацију.