Početna > Biznis
Biznis

Rusi našli naftu na Antarktiku

Rusija je pronašla više stotina milijardi barela rezervi nafte i gasa na Antarktiku u oblastima na koje polaže pravo Velika Britanija. Ova otkrića izazivala su bojazan pojedinih britanskih parlamentaraca zbog mogućnosti kršenja međunarodnog Ugovora o Antarktiku koji zabranjuje eksploataciju ugljovodonika na Južnom polu.
Foto: Unsplash/_ananas_

Istraživanja su uvod u prebacivanje opreme za bušenje i eksploataciju netaknutog regiona za fosilna goriva, upozorili su britanski poslanici.

Ruski istraživački brodovi kojima upravlja Ruska agencija zadužena za pronalaženje mineralnih rezervi za komercijalnu eksploataciju (Rosgeo) prijavili su Moskvi rezerve od ukupno 511 milijardi barela nafte što je oko 10 puta više od celokupne proizvodnje u Severnom moru za 50 godina, naveli su Britanci u izveštaju koji je poslat Komitetu za reviziju životne sredine (EAC) prošle nedelje.

Ekspolatacija minerala i nafte na Južnom polu zabranjena je Ugovorom o Antarktiku iz 1959. godine. Da bi se zaustavili novi pokušaji rudarenja 1998. godine potpisan je i Madridski protokol u kojem se takođe ističe zabrana komercijalnog istraživanja i eksploatacije mineralnih resursa.

Britanski poslanik Dejvid Ratli rekao je prošle nedelje rekao pred Komitetom za istraživanje životne sredine da Ministarstvo spoljnih poslova veruje ruskim uveravanjima prema kojima se na Antarktiku sprovode samo naučna istraživanja.

„Rusija je nedavno ponovo potvrdila svoju posvećenost ključnim elementima sporazuma“ izjavio je Ratli.

Britanski analitičari se ne slažu, upozoravajući da je bilo kakvo verovanje Rusima da se pridržavaju svojih obaveza bilo naivno što pokazuje primer invazije na Ukrajinu.

Profesor sa Rojal Holovej koledža i britanski stručnjak za Antarktik Klaus Dods koji je takođe svedočio u Komitetu za reviziju životne sredine, kaže da su aktivnosti Rusije daleko bliže istraživanju nafte i gasa nego posmatranju u naučne svrhe.

Britanska antarktička teritorija čini najveću i najjužniju od 14 prekomorskih teritorija Velike Britanije i najmanje je pristupačna sa čak 99 odsto pokrivenosti ledom. Naučnici smatraju da je u prošlosti Britanska antarktička teritorija imala topliju klimu sa vegetacijom koja je potencijalno omogućila formiranje naslaga fosilnih goriva.

Britanska antarktička teritorija se proteže severozapadno od Južnog pola, obuhvatajući Antarktičko poluostrvo i Vedelovo more.

Pored Rusije, pravo na delove tzv. Britanske antarktičke teritorije polažu Argentina i Čile osporavajući Londonu raspolaganje ovim delom kontinenta, a sasvim sigurno da će se napori intenzivirati ako se iz ruskih seizmičkih istraživanja dokaže postojanje rezervi nafte.

Zašto je sveža malina toliko skuplja od smrznute?

Preuzmite android aplikaciju.