Rodžer Voters (78), britanski muzičar, kompozitor, tekstopisac i čovek koji stoji iza najvećih uspeha legendarne rok grupe „Pink Flojd”, našao se na „crnoj listi” ukrajinskog veb-sajta „Mirotvorec”.
Razlog je njegovo tumačenje sukoba koji se trenutno odvija na teritoriji druge po veličini evropske zemlje, a koji je poremetio mnogo toga širom sveta. Na stranicama pomenutog sajta Voters je optužen da je svojim izjavama o Krimu „izvršio napad na teritorijalni integritet Ukrajine”.
Ipak još veći greh Voters je izazvao na drugom kraju sveta, u Americi, otvoreno optuživši tamošnjeg predsednika Džoa Bajdena da je „ratni zločinac koji raspiruje vatru na istoku Evrope”, kao i da je ukupan odnos najveće zapadne sile prema aktuelnim zbivanjima u bivšoj sovjetskoj republici, ne samo pogrešan, nego i nedopustiv.
Britanski muzičar se posebno obrušio na razne vrste sankcija koje su pojedine zemlje pod pritiskom SAD uvele Rusiji na polju kulture: „To samo pokazuje kako funkcioniše ljudski mozak. Kakvu korist možeš da imaš zabranjujući muziku Čajkovskog, ili zabranjujući ljudima da čitaju Dostojevskog? Slično je i u sportu. Besmisleno.”
Rođen 6. septembra 1943. Voters svakako spada u kategoriju onih „rok matoraca” koji imaju svoje mišljenje o svetskim zbivanjima. Ali sudeći po reakciji medija koji se bave ovom vrstom muzike (ili zabave) i svime što se oko nje zbiva, neka od tih mišljenja, jednostavno – nisu dozvoljena. Možda ponešto još i može da prođe kao mladalački bunt, ali biti buntovan i u poznim godinama kao da ne priliči onima koji se i dalje vrte po svetskim binama sa gitarom u ruci.
Koliko god korene vukla iz američkog rokenrola pedesetih godina, rok muzika koja je u proteklih šest decenija iz Britanije preplavila svet više se pokazala kao želja za iznošenjem ličnog stava (političkog, socijalnog) nego kao puka potreba za zabavom.
Tom pozivu nisu odoleli Bob Dilan, Leonard Koen, Donovan, „Bitlsi”, grupa „Hu”, već pomenuti „Pink Flojd”, „Kvin” „Kinks”, i bezbroj drugih. Dolazak pank muzike sedamdesetih godina prošlog veka samo je dodatno potencirao ovu političku delatnost, teme su postale ozbiljnije, aktuelnije, iznošene su na daleko otvoreniji način i bliže običnom slušaocu.
Zahvaljujući svemu što su preturili u proteklim godinama, rokeri su sebi obezbedili pravo da javno i jasno iznesu i ona razmišljanja koja nemaju mnogo veze sa muzikom. Naravno, ne onako buntovno kao u mladosti, ali zato mnogo ubojitije. Ukratko, Voters je na sebe navukao gnev pomenutim stavovima o Ukrajini i Bajdenu, ali i kritikama na račun britanske politike odvajanja od Evrope, o nezajažljivosti bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, o odnosu prema Džulijanu Asanžu, tvorcu „Vikiliksa”, antiruskoj propagandi itd.
Preuzmite android aplikaciju.