Почетна > Свет
Свет

Рокер отишао на „црну листу“ због Украјине

Роџер Вотерс (78), британски музичар, композитор, текстописац и човек који стоји иза највећих успеха легендарне рок групе „Пинк Флојд”, нашао се на „црној листи” украјинског веб-сајта „Миротворец”.
Фото: PrtSc/Roger Waters/YouTube

Разлог је његово тумачење сукоба који се тренутно одвија на територији друге по величини европске земље, а који је пореметио много тога широм света. На страницама поменутог сајта Вотерс је оптужен да је својим изјавама о Криму „извршио напад на територијални интегритет Украјине”.

Ипак још већи грех Вотерс је изазвао на другом крају света, у Америци, отворено оптуживши тамошњег председника Џоа Бајдена да је „ратни злочинац који распирује ватру на истоку Европе”, као и да је укупан однос највеће западне силе према актуелним збивањима у бившој совјетској републици, не само погрешан, него и недопустив.

Британски музичар се посебно обрушио на разне врсте санкција које су поједине земље под притиском САД увеле Русији на пољу културе: „То само показује како функционише људски мозак. Какву корист можеш да имаш забрањујући музику Чајковског, или забрањујући људима да читају Достојевског? Слично је и у спорту. Бесмислено.”

Рођен 6. септембра 1943. Вотерс свакако спада у категорију оних „рок матораца” који имају своје мишљење о светским збивањима. Али судећи по реакцији медија који се баве овом врстом музике (или забаве) и свиме што се око ње збива, нека од тих мишљења, једноставно – нису дозвољена. Можда понешто још и може да прође као младалачки бунт, али бити бунтован и у позним годинама као да не приличи онима који се и даље врте по светским бинама са гитаром у руци.

Колико год корене вукла из америчког рокенрола педесетих година, рок музика која је у протеклих шест деценија из Британије преплавила свет више се показала као жеља за изношењем личног става (политичког, социјалног) него као пука потреба за забавом.

Том позиву нису одолели Боб Дилан, Леонард Коен, Донован, „Битлси”, група „Ху”, већ поменути „Пинк Флојд”, „Квин” „Кинкс”, и безброј других. Долазак панк музике седамдесетих година прошлог века само је додатно потенцирао ову политичку делатност, теме су постале озбиљније, актуелније, изношене су на далеко отворенији начин и ближе обичном слушаоцу.

Захваљујући свему што су претурили у протеклим годинама, рокери су себи обезбедили право да јавно и јасно изнесу и она размишљања која немају много везе са музиком. Наравно, не онако бунтовно као у младости, али зато много убојитије. Укратко, Вотерс је на себе навукао гнев поменутим ставовима о Украјини и Бајдену, али и критикама на рачун британске политике одвајања од Европе, о незајажљивости бившег америчког председника Доналда Трампа, о односу према Џулијану Асанжу, творцу „Викиликса”, антируској пропаганди итд.

Hag traži izuzeće od ruskih gasnih sankcija

Преузмите андроид апликацију.