Почетна > Лични развој и родитељство
Лични развој и родитељство

Родитељи, не заваравајте се. Не говори наш народ џабе „Прошао воз“

За већину ствари у животу постоји право време. Није свеједно када ће у животу нашег детета неке ствари доћи на ред.  У првим годинама живота формира се емотивна стабилност особе. Ако тада не будемо уз дете, ако га не привијемо уз себе, ма колико га касније волели, то ће оставити трајну последицу и од њега направити емотивно гладног човека.
Фото: Градске инфо

Ако дозволимо да нам дете првих пар година живота буде пасивно, загледано у екран, то ће заувек одредити број његових синапси.
Ако дозволимо да ваша деца не раде рукама, њихов интелектуални потенцијал никада неће бити развијен у потпуности. Прве године живота формирају доминантно број синапси у мозгу. Касније можете ићи на бескрајно много радионица, потенцијал вашег детета биће мање више дефинисан. Интелигенција је готово трајна карактеристика човека. Каснији напредак или губитак интелигенције, могућ је само у нијансама.

Грешке које су направљене због тога што је малом детету дати телефон у руке су ненадокнадиве

Ако деци у школи не понудимо садржаје у које је потребно дубље интелектуално заронити, наша деца заувек ће имати потребу да остану на површини тј. постаће интелектуално лење или интелектуално инертне особе. Ово се веома тешко и веома ретко превазилази. Људски мозак атрофира, као и мишићи и има тенденцију да очува ниво активности на који је навикнут.

И када је реч о социјализацији, ствари су идентичне. Све треба одрадити на време

Ако малу децу не научимо да поштују потребе брата и сестре, баке и деде, док су у нашој кући, након што период детињства прође, заувек се губи прилика да од њих направимо емпате, тј. људе којима су туђа осећања важна. Они то сами од себе у одраслом добу не могу начинити. Односно, није толико ствар у томе што неће моћи, већ неће желети. Њима неће бити јасно зашто би се неко ,“оптерећивао другима“.

Ако их у детињству не научимо да се повинују, заувек ће его владати њиховим животом. Игра моћи обележиће све њихове међуљудске односе, а гордост заувек удаљити од великих животних радости.

Ако им у првих 10 година живота ускратимо време за игру, убићемо неповратно њихову креативност

Ако своју младост, „не издувају“ и у периоду од 13 до 19 не стекну прве симпатије, не остваре прву комуникацију са супротним полом , постоји могућност да трајно остану усемљени.

Ако будемо учили децу да се животни партнери траже након тридесете, задесиће их сасвим сигурно веома слаба понуда.  И нема назад, готово, прошло. Сви квалитетни партнери већ ће бити заузети.

Ако им будемо поручивали да за децу има времена, и да је важно да прво развију каријеру и пропутују, па тек онда добију пород, кад буду спремни, огромне су им шансе да ће морати на вештачку оплодњу.

Ако сматрамо да наша деца треба да отпочну са радом и одговорношћу оног дана када оду из наших кућа, можемо бити готово сигурни да ће то бити никада.

Биљана Грбовић, оснивач Удружења родитеља “Матица”
Радујем се кад помажем!

Kako očekivanje roditelja kreira detetovo ponašanje (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.