Другог дана 89. по реду Пољопривредног сајма у Новом Саду одржан је “Food Summit System” чији организатор је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије, а на којем се највише разговарало о сигурности снабдевања храном и пољопривредним производаима у Србији и свету.
У оквиру Пољопривредног сајма, а под покровитељством Министарства пољопривреде одржава се и Национална изложба стоке. Изложено је око 900 грла, а највише је оваца.
Оцењивања коња и оваца почело је јуче, а биће настављено данас и сутра на Мањежу Новосадског сајма.
Признања ће најбољим одгајивачима бити уручена на Дану сточар, 26. маја, уз дефиле награђених грла.
Укупни утисак оцењивачке комисије, нарочито када је реч о говедарству, јесте да је приметно повећање броја товних грла у односу на млечна, па је од око 125 примерака говеда 70 товних.
Иначе, ове године на Сајму наступа 40 узгајивача оваца са 540 грла, расе ил де Франс, виртемберг, те домаћих раса: цигаја и сврљишка праменка. С већим бројем грла изложена је и романовска, а приустни су и узгајивачи коза.
У Хали 1 Новосадског сајма посетиоци имају прилику да погледају атрактивни електрични скутер који се нуди као право решење за уштеду новца и очувања животне околине.
Овај електрични скутер тестиран је и за земље Европске уније и за Србију, као добра алтернатива наглом расту цене горива.
Скутер је хомологовани, практичан, јефтин и лак за одржавање. Безбедан је и удобан, развија брзину до 45 километара на час и атрактивно изгледа.
Компанија која продаје електричне скутере, потенцијалним купцима нуди овај скутер у чак 34 боје.
У Хали 1а представља се Национално удружење за развој органске производње Serbia Organica, са својим чланицама, којих је ове године више од 20.
Ово удружење постоји од 2009. године, а основано је на иницијативу Министарства пољопривреде, које је и ове године заслужно за њихово успешно представљање на Пољопривредном сајму.
На Новосадском пољопривредном сајму учествују од 2011. године, а циљ им је да у контакту с произвођачима и купцима представе органску производњу и производе.
У Хали 3 Новосадског сајм, на око 400 квадратних метара, изложено је више од 30 машина, алатки, оруђа и сведочанства старих заната која говоре о историји бављења пољопривредном производњом, а део су сталне поставке музеја у Кулпину.
Посетиоци Међународног пољопривредног сајма могу да виде и изложбу о историји гајења кукуруза, а од великих експоната, поред осталих, и запрежни дрвено-метални плуг, произведен почетком 20. века.
„На свим машинама, алаткама и оруђу, све је оригинално“, истиче виши кустос Музеја Војводине, руководилац Музејског комплекса у Кулпину Филип Форкапић.
„У Кулпину се чува скоро 1.000 машина, алата и оруђа, који су стари више од 100 година.“, додао је Форкапић.
У Хали 3 изложено је и неколико експоната из разноврсне поставке Музеја Жеравица у Новом Милошеву, од којих је најатрактивнија парна машина из 1929. године, која је, наравно, исправна.
Многи изложени експонати стари су и више од једног века и добар су подсетник да се у развој пољопривредне механизације увек улагало.
Потврда су да спој науке, нових сазнања, али и искуства оних који су радили на њивама даје добар резултат чији је циљ да увек тежак посао буде лакши и безбеднији.
Као и претходних година, највеће интересовање на пољопривредном Сајму је за пољопривредне машине и механизацију.
Пољопривредне машине, трактори, комбајни, прикључне машине, опрема и делови чине више од 50 одсто укупног отвореног изложбеног простора на Сајмишту.
Изложени су и новитети који су представљени на најпознатијим светским сајмовима.
Заинтересовани посетиоци, купци и грађани махом загледају и фотографишу се поред огромних машина, а да ли су и излагачи и произвођачи успехом и бројем продатих машина, остаје да се види након затварања сајма.
Ако је судити према посећености и броју излагача, сајам у Новом Саду је изазвао велико интересовање, јер у изложбеним халама све врви од посетилаца.
Пољопривредни сајам траје до петка 27. маја.
Радно време је од 9 до 19 часова. У петак ће радно време за посетиоце бити од 9 до 16 часова.
Преузмите андроид апликацију.