У Велике Антиле у Карипском мору спадају следећа група острва: Куба, Јамајка, Хиспањола (на којој се налазе Хаити и Доминиканска република) и Порторико.
Порторико је острво које се налази источно од Доминиканске републике, а западно од Британских и Америчких Девичанских острва. Заузима површину од око 9100 km2. Уколико ту површину упоредимо са нама ближим и познатијим територијама, поменути простор је сличан половини површине Аутономне покрајине Војводине или Државе Израел. По званичном попису одржаном ове, 2021. године, Порторико насељава нешто мање од 3 милиона становника.
У административном смислу, Порторико је прекоморски посед САД-а, зависна територија, која тренутно нема ни статус савезне америчке државе, а није ни независна. С обзиром на држави којој припада, званичан језик је енглески, али уз њега је и шпански који говори већина становника на острву.
Клима Порторика је тропска. Топло је током читаве године. То је био разлог да цивилизација насељава ово острво дубоко у праисторију. Прво познато племе у периоду пре Колумба које је насељавало острво звало се Таино. На свом другом путовању, новембра 1493. године, Кристифор Колумбо је са својом експедицијом приспео и истражио острво. Од тог догађаја, острво Порторико је шпанска колонија до 1897. године када је добио извесну аутономију.
Већ идуће године, у Шпанско – америчком рату, САД преузима острво од Шпаније. Становници Порторика постали су држављани САД-а од 1917. године, од 1948. године имају право да бирају гувернера. Први Устав Порторика, усаглашен са Уставом САД-а је донешен четири године касније.
Осим главног острва, овом поседу припадају и нека мања као што су настањена Кулебра и Вијекес и повремено настањена Десечео, Мона и Каха де Муертос. Када је у питању рељеф, Порторико је брдовито острво са планинама Средишњим Кордиљерима чији највиша висина износи око 1300 m. Острво нема већих површинских токова, река и језера, али има велике резерве подземних вода.
Оно што је највећа опасност за острво је њен сам географски положај.
Порторико се налази на додиру две тектонске плоче што их доводи у незгодан положај када је у питању настанак земљотреса и цунамија. У близини острва се налази и највећа дубина у Карипском мору (Порторикански ров) са преко 9000 m дубине.
Такође, острво је често на путу дувања урагана са југа, из Мексичког залива, према северу, САД-у.
Порторико има одређену аутономију коју му је одобрио Конгрес САД. Његови становници су држављани САД. Порторико има једног свог представника у Доњем дому Конгреса, Представничком дому. Овај представник нема право гласа. На острву се налази гувернер који је на челу извршне власти. Тренутно је то Ванда Васкез Гарсед. Сваких десет година се на Порторику одржава референдум око његовог статуса. Тесном већином његови становници увек одлучују да остану у тренутном статусу.
На острву се налазе конзулати 40-ак држава света, а острво је подељено на 78 општина. Општине су подељене на квартове. Око ¾ становника су белци, а главни и највећи град острва је Сан Хуан.
Аутор: доц. др Растислав Стојсављевић
Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.
Преузмите андроид апликацију.