Почетна > Блог
Блог Свет

Растислав Стојсављевић: Фолкландска острва – британски понос у јужном Атлантику

Фолкландска острва представљају архипелаг од 760 острва који се налази у јужном делу Атлантског океана близу обале Јужне Америке.
Фото: Градске инфо

Архипелаг је добио назив по фолкландском висконту Ентони Карију, послодавцу морепловца Џона Стронга који је допловио до острва 1690. године. Фолкландски висконт је била племићка титула у Шкотској. Други назива за ова острва су Малвинска, који користе Аргентинци.

Архипелаг је прекоморска територија Уједињеног Краљевства, мада га и Аргентина сматра својом територијом. Површина архипелага је 12.200 km2. Највећа острва су Источни Фолкланд (6610 km2) и Западни Фолкланд (4530 km2). На архипелагу живи око 3500 становника. Око 43% становништва је рођено на острвима. Око 60% се изјашњава по националности као Фолкланци, а око 30% као Британци. Сваки десети становник је дошао са острва Света Јелена (зависна британска територија у Атлантику), а 5% становника се изјашњавају као Чилеанци.

Фото: Wikimedia Commons

До 1985. године у саставу овог архипелага била су и Јужна Џорџија и Јужна Сендвичка острва која сада имају посебан статус.

Главни град острва је Порт Стенли са око 2500 становника. Главне привредне делатности на острву су гајење оваца и прерада вуне. Најважнија врсте оваца на острвима су полварт и кориједејл. У територијалним водама око архипелага су 1992. године пронађени нафта и природни гас па се привреда све више усмерава ка тим делатностима. Острвом управља гувернер који се бира од стране британског парламента.

Спорови око острва између Уједињеног Краљевства и Аргентине вуку корене из XIX века. Преговори око статуса архипелага почеће 1960. године под окриљем Уједињених нација. Сукоб ће се продубити 1982. године. Шест година раније у Аргентини на власт долази војна хунта. У марту 1981. године почињу протести против власти због лоше економске ситуације. Како би скренути пажњу народа са економског стандарда, а верујући да Уједињено Краљевство неће интервенисати, почетком априла 1982. године Аргентина је окупирала архипелаг. Свега два дана касније, британска премијерка Маргарет Тачер доноси наредбу о одбрани Фолкланда. Британски бродови испловљавају из луке Плимут, а Савет безбедности Уједињених нација доноси резолуцију 502 о обустављају непријатељстава и враћању поседа у оквир Уједињеног Краљевства. До краја априла Британци успостављају ваздушну базу на острву Асенсион, свом поседу у Атлантику, одакле су полетали бомбардери на Порт Стенли.

Фото: Wikimedia Commons

Под тим околностима, 23.04. предао се један аргентински гарнизон од 140 људи. Неколико дана касније, британске подморнице потапају аргентинску крстарицу Генерал Белграно са којом тоне и 200 морнара. Касније ће овај догађај бити окарактерисан као контроверзан из разлога што се аргентинска крстарица повлачила према аргентинској обали даље од сукоба, док су британске нуклеарне подморнице дејстовале због погрешних информација. Почетком маја Аргентинци потапају британски разарач Шефилд али без жртава. Средином маја британска војска напала је северно острво Пебл где се налазила аргентинска војна радио станица. Коначно, 14.06. аргентинска војска на архипелагу признала је пораз и повукла се у своје територијалне воде.

Данас на Фолкландским острвима постоји само један новински недељник. Излазе петком и називају се „Пингвинске вести“ (The Penguin News). На архипелагу нема великих супермаркета нити ресторана. Постоји седам пабова који пиће точе искључиво у флашама. Постоји само једна банка, без банкомата.  Најповољније време за посету острвима је од октобра до априла када је лето на јужној хемисфери па је температура нешто топлија. Архипелаг је дом црнобрадог албатроса (65% светске популације налази се на Фолкланским острвима). Овде су дрвећа ретка. Из тог разлога ветар је свакодневна појава. На острвима око 250 дана годишње је кишовито, док се повремени снег може очекивати сваког дана у години. На острвима се и даље може наићи на обележена минска поља из рата 1982. године. Аеродром у Порт Стенлију је повезан авио линијама са Сантјагом (Чиле) преко Пунта Аренаса, једном недељно и са Енглеском, летовима Британског министарства одбране, два пута недељно.

Фото: Wikimedia Commons

На острвима постоји и затвор са 13 ћелија за мештане и госте који се не понашају у складу са законом. Званична валута је фолкландска фунта која има вредност у односу на британску 1:1.

Архипелаг је познат по колонијама око милион пингвина. Овде се може наћи пет врста: краљевски, генто, рокхопер, макарони и магелан.

 

Аутор: др Растислав Стојсављевић

 

Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.

 

Претходни ауторски текст др Растислава Стојсављевића можете прочитати овде:

Rastislav Stojsavljević: Aljaska – zemlja ponoćnog sunca

Преузмите андроид апликацију.