Savezna država Južna Dakota dobila je ime po plemenu „dakota“ indijanaca, jednom od plemena poznatijih pod nazivom Sijuksi. Teritorija Dakote postala je savezna država 2.11.1889. godine. Zauzima površinu od oko 200.000 km2 i ima oko 900.000 stanovnika. Glavni grad je Pir (Pierre), dok je najveći Siju Fols (Sioux Falls).
S obzirom i da je ova vekovna indijanska teritorija, na prostoru Južne Dakote nalazi se devet indijanskih rezervata. Država se nalazi u regionu Srednjeg Zapada, u reljefnoj celini Visokih ravnica. Najvažnija reka je Misuri koja deli ovu državu na dve regije: Istočnu reku i Zapadnu reku.
Zvanični naziv za ovu državu je i država Maunt Rašmora, a nezvanični Država kojota i Država sunca. U njoj se još uvek govori tri dijalekta dakota, lakota i nakota urođeničkih jezika.
Indijanska plemena su vladala ovom teritorijom od druge polovine XIX veka kada je zavladala „zlatna groznica“ u planinama pod nazivom Crna Brda (Black Hills). I danas u Južnoj Dakoti se proizvede najviše zlata u SAD. Ovde su urođenička plemena i poražena od američke vojske 1890. godine u bitki kod Ranjenog kolena.
Planinski venac Crna Brda svoju najvišu visinu dostižu vrhom Crnog losa (Black Elk Peak) na oko 2200 m nadmorske visine. Ove planine se nalaze na jugozapadu Južne Dakote i jednim delom i prelaze u susedni Vajoming. Sastoje se uglavnom od krečnjaka. Ovaj naziv je planina dobila zbog svog tamnog izgleda jer je bila prekrivena šumama. Lokalno stanovništvo ovu planinu deli na Južna brda i Severna brda.
U Južnoj Dakoti postoje dva nacionalna parka. Prvi je „Vetrovita pećina“ (Wind Cave), osnovan 1903. godine u kojem i danas živi veliki broj bizona. Drugi je „Rđave zemlje“ (Badlands) koji je osnovan 1978. godine.
Ovaj nacionalni park je poznat po brojnim fosilima dinosaurusa.
Ovde je 1990. godine pronađen jedan od najvećih fosila tiranosaurusa (Tyrannosaurus rex) koji je dobio ime Sju (po svom pronalazaču). U ovim planinama atraktivan je i muzej Mamutovo mesto (Mammoth site) u predelu Vrući izvori (Hot springs).
Južnu Dakotu poseti oko 2 miliona turista godišnje. Najimpresivnija turistička atrakcija u ovim planinama je memorijalni kompleks Maunt Rašmor (Mount Rashmore) koji je gradio od 1927. do 1941. godine. Nalazi se u Crnim brdima. Karakterišu ga 18 m visoke skulpture koji simbolizuju prvih 150 godina američke istorije. Skulpture prikazuju likove četiri američka predsednika isklesana u kamenu. Lik Džordža Vašingtona simbolizuje rođenje nacije, lik Tomasa Džefersona rast nacije, lik Teodora Ruzvelta čuvanje nacije, dok lik Frenklina Ruzvelta simbolizuje razvoj nacije.
Južna Dakota je i država čudnih zakona.
Nastali pre više decenija, nisu nikada ukinuti, pa se danas uglavnom ne primenjuju i krajnje su interesantni. Po zakonima Južne Dakote, konji se smeju kupati u fontanama jedino ukoliko im obučete pantalone.
Na teritoriji Južne Dakote zabranjeno je zaspati u fabrikama sira.
Zabranjeno je zakonom snimati filmove koji policiju prikazuju u negativnom svetlu.
Ukoliko pokušate da nekom „pacifisti“ promenite pogled na svet tako što ćete ga izazvati da“obarate ruke“, možete biti kažnjeni.
Sve hotelske sobe u Južnoj Dakoti moraju biti opremljene bračnim krevetima.
Ukoliko se vaša njiva na kojoj se nalaze usevi suncokreta nalazi na više od 200 m od najbliže kuće, škole ili crkve, možete vatrometom plašiti ptice grabljivice.
Ako krenete u lov u ovoj državi, trebalo bi da znate da je zabranjeno tokom ove aktivnosti koristiti reflektor. Ovo pravilo ne važi ukoliko lovite rakune ili osvetljavate put svom vernom psu tragaču.
Južna Dakota, dog friendly – raccoon unfriendly država.
Autor: dr Rastislav Stojsavljević
Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Prethodni autorski tekst dr Rastislava Stojsavljevića možete pročitati ovde
Preuzmite android aplikaciju.