Савезна држава Јужна Дакота добила је име по племену „дакота“ индијанаца, једном од племена познатијих под називом Сијукси. Територија Дакоте постала је савезна држава 2.11.1889. године. Заузима површину од око 200.000 km2 и има око 900.000 становника. Главни град је Пир (Pierre), док је највећи Сију Фолс (Sioux Falls).
С обзиром и да је ова вековна индијанска територија, на простору Јужне Дакоте налази се девет индијанских резервата. Држава се налази у региону Средњег Запада, у рељефној целини Високих равница. Најважнија река је Мисури која дели ову државу на две регије: Источну реку и Западну реку.
Званични назив за ову државу је и држава Маунт Рашмора, а незванични Држава којота и Држава сунца. У њој се још увек говори три дијалекта дакота, лакота и накота урођеничких језика.
Индијанска племена су владала овом територијом од друге половине XIX века када је завладала „златна грозница“ у планинама под називом Црна Брда (Black Hills). И данас у Јужној Дакоти се произведе највише злата у САД. Овде су урођеничка племена и поражена од америчке војске 1890. године у битки код Рањеног колена.
Планински венац Црна Брда своју највишу висину достижу врхом Црног лоса (Black Elk Peak) на око 2200 m надморске висине. Ове планине се налазе на југозападу Јужне Дакоте и једним делом и прелазе у суседни Вајоминг. Састоје се углавном од кречњака. Овај назив је планина добила због свог тамног изгледа јер је била прекривена шумама. Локално становништво ову планину дели на Јужна брда и Северна брда.
У Јужној Дакоти постоје два национална парка. Први је „Ветровита пећина“ (Wind Cave), основан 1903. године у којем и данас живи велики број бизона. Други је „Рђаве земље“ (Badlands) који је основан 1978. године.
Овај национални парк је познат по бројним фосилима диносауруса.
Овде је 1990. године пронађен један од највећих фосила тираносауруса (Тyrannosaurus rex) који је добио име Сју (по свом проналазачу). У овим планинама атрактиван је и музеј Мамутово место (Mammoth site) у пределу Врући извори (Hot springs).
Јужну Дакоту посети око 2 милиона туриста годишње. Најимпресивнија туристичка атракција у овим планинама је меморијални комплекс Маунт Рашмор (Mount Rashmore) који је градио од 1927. до 1941. године. Налази се у Црним брдима. Карактеришу га 18 m високе скулптуре који симболизују првих 150 година америчке историје. Скулптуре приказују ликове четири америчка председника исклесана у камену. Лик Џорџа Вашингтона симболизује рођење нације, лик Томаса Џеферсона раст нације, лик Теодора Рузвелта чување нације, док лик Френклина Рузвелта симболизује развој нације.
Јужна Дакота је и држава чудних закона.
Настали пре више деценија, нису никада укинути, па се данас углавном не примењују и крајње су интересантни. По законима Јужне Дакоте, коњи се смеју купати у фонтанама једино уколико им обучете панталоне.
На територији Јужне Дакоте забрањено је заспати у фабрикама сира.
Забрањено је законом снимати филмове који полицију приказују у негативном светлу.
Уколико покушате да неком „пацифисти“ промените поглед на свет тако што ћете га изазвати да“обарате руке“, можете бити кажњени.
Све хотелске собе у Јужној Дакоти морају бити опремљене брачним креветима.
Уколико се ваша њива на којој се налазе усеви сунцокрета налази на више од 200 m од најближе куће, школе или цркве, можете ватрометом плашити птице грабљивице.
Ако кренете у лов у овој држави, требало би да знате да је забрањено током ове активности користити рефлектор. Ово правило не важи уколико ловите ракуне или осветљавате пут свом верном псу трагачу.
Јужна Дакота, dog friendly – raccoon unfriendly држава.
Аутор: др Растислав Стојсављевић
Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.
Претходни ауторски текст др Растислава Стојсављевића можете прочитати овде
Преузмите андроид апликацију.