Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Rana prevencija nasilja: Ključ za sigurnu budućnost dece

U amfiteatru SPENSA je održana konferencija posvećena prevenciji vršnjačkog i porodičnog nasilja, kao i podršci ranom razvoju dece.

U okviru projekta „Rame uz rame“, stručnjaci iz različitih oblasti istakli su važnost rane prevencije i edukacije za profesionalce koji rade sa decom, kao i za roditelje.

Jelena Zorić, direktorka Centra za socijalni rad Novi Sad, naglasila je da nasilje predstavlja kompleksnu društvenu pojavu koja zahteva sveobuhvatan pristup.

Prema njenim rečima, Centar za socijalni rad aktivno učestvuje u postupcima koji se odnose na maloletnike u sukobu sa zakonom, pružajući podršku u resocijalizaciji i rad sa decom koja su žrtve nasilja.

„Nasilje je fenomen koji se ne može posmatrati samo kroz jedan aspekt. Važno je raditi ne samo na prevenciji vršnjačkog nasilja, već i na obrazovanju dece o toleranciji i empatiji. Takođe, vršnjačko nasilje je često posledica drugih oblika nasilja, kao što su porodično ili partnersko nasilje“, istakla je Zorić.
Foto: Gradske info

Ona je naglasila značaj multisektorske saradnje i edukacije roditelja kao ključne komponente u borbi protiv nasilja. „Rana prevencija i jačanje obrazovnog sistema zajedno sa preventivnim programima su najvažniji koraci u sprečavanju nasilja“, dodala je Zorić.

Aleksandra Krstić Jović, savetnica ministarke bez portfelja za rodnu ravnopravnost, govorila je o podršci koju je Ministarstvo pružilo 81 organizaciji civilnog društva u okviru projekta prevencije nasilja.

„U prethodnoj godini, kroz radionice, publikacije i obuke, podržali smo organizacije koje rade sa različitim ciljnim grupama, od predškolaca do starijih. Obuka u onlajn formatu omogućava veću dostupnost i veći obuhvat učesnika, što je značajno u prevenciji nasilja“, istakla je Krstić Jović.
Foto: Gradske info

Projekat „Rame uz rame“ koji organizuje udruženje „Umreži se“, a koji je takođe podržan od strane ministarke bez portfelja, ima za cilj unapređenje veština profesionalaca koji rade sa decom, kao i edukaciju roditelja o prepoznavanju i reagovanju na vršnjačko i porodično nasilje.

Nikica Skorić, ispred udruženja „Umreži se“, govorila je o dvomodulnim video obukama koje će biti dostupne profesionalcima i roditeljima. Prvi modul je namenjen stručnjacima u školama, a drugi roditeljima, sa fokusom na prepoznavanje znakova nasilja u porodičnom i vršnjačkom kontekstu.

„Roditelji igraju ključnu ulogu u prepoznavanju ranih znakova nasilja. Ako dete ne deli svoje probleme, roditelj je taj koji prvi treba da primeti neuobičajena ponašanja, koja mogu biti alarm za nasilje“, naglasila je Skorić.
Foto: Gradske info

Konferencija je predstavila važnost partnerstva između različitih institucija, kao i rad na povećanju svesti i kapaciteta za ranu intervenciju u slučajevima nasilja.

Stručnjaci se slažu da je sinhronizovano delovanje ključno za uspešno rešavanje ovog problema i stvaranje bezbednog okruženja za decu.

Ključni saveti za roditelje:

  • Budite pažljivi na promene u ponašanju dece, kao što su povlačenje, agresivnost ili depresija, što može biti znak da dete doživljava nasilje.
  • Razgovarajte sa svojom decom i stvorite otvorenu komunikaciju.
  • Prepoznajte kada dete nije u stanju da reši probleme i obezbedite mu adekvatnu podršku.

Iako nasilje ostaje veliki izazov, edukacijom i ranom intervencijom mogu se stvoriti uslovi za pozitivne promene i zaštitu dece od štetnih posledica.

Foto: Gradske info
Foto: Gradske info
Foto: Gradske info
Foto: Gradske info
Foto: Gradske info
Foto: Gradske info
Foto: Gradske info
Foto: Gradske info
Foto: Gradske info

29. međunarodna izložba umetnosti ART EXPO na Novosadskom sajmu od 18. do 24. marta

Preuzmite android aplikaciju.