Centralna kuhinja PU “Radosno detinjstvo” dnevno pripremi i 45.000 obroka za decu koju pohađaju 77 vrtića na teritoriji Grada Novog Sada. Sa radom je zvanično počela 2019. godine i olakšala je zaposlenima rad, jer je opremljena novom, savremenom opremom.
Dejan Bašić, rukovodilac Centralne kuhinje PU “Radosno detinjstvo”, koordiniše procesom rada na 6.000 metara kvadratnih.
–Radni dan počinje u 22.00 časa i traje do 6.00 ujutru, a tada se priprema doručak i prva užina. Nije retkost i da nekada ručak kreće da se priprema u noćnoj smeni. Negde oko 11.00 sati kreće distribucija ručka i druge užine za mališane.
U proseku negde oko 50 žena i muškaraca radi u dnevnoj smeni, a tokom noćne 10 do 12 zaposlenih- reči su našeg sagovornika.Bašić ističe da postoji i poseban režim ishrane koji obuhvata decu koja imaju određene vrste alergije, odnosno intolerancije na određene vrste namirnica te da su trenutno jedina ustanova u Srbiji koja priprema posebne obroke za decu koja su na posebnom režimu ishrane.
-Imamo komisiju koja odlučuje da li smo u mogućnosti da ispoštujemo određeni režim ishrane dece, na molbe koje roditelji podnose. Ako se molba odobri, dete dobija posebne obroke u zavisnosti od zdravstvenog stanja. Deca za koju nismo u mogućnosti da pripremamo obroke, roditelji imaju dozvolu da donose od kuće. Na snazi u našoj ustanovi je nalog direktora da nema donošenja hrane sa strane zbog ovakvih situacija i mikrobiološke bezbednosti.
U okviru posebnog režima ishrane se radi i priprema hrane za decu muslimanske veroispovesti, koja podrazumeva ishranu bez svinjskog mesa, a u zamenu dobijaju pileće ili juneće meso.
Odlukom tadašnjeg gradonačelnika Miloša Vučevića, da državno obdanište u Novom Sadu postane prvo u Srbiji koje besplatno za svu decu koja u njega idu, promenilo je kvalitet hrane, ali kako rukovodilac ističe na bolje.
-To nema veze sa plaćanjem roditelja, Grad je obezbedio dovoljno sredstava da možemo da nabavimo namirnice koje se ranije nisu koristile, a reč je o bulguru, ječmu, a tehnologija nam je omogućila da spremamo proje i pite- naveo je Bašić i dodao da je pasulj skinut s trona i da je deci u poslednje vreme omiljeno jelo koje dolazi u vrtiće bulgur s mesom i sosom.
Jovana Kapetan, master hemičarka i saradnica u ishrani, ističe da je veoma bitno da ulazna sirovina bude ispravna i da ima deklaraciju sa rokom trajanja i proizvođačem.
-Bitno je da imamo laboratorijski nalaz. Pregledamo boju i miris sirovine. Higijena je bitan faktor. Bitno je da radnici nose propisane uniforme, koje su čiste, da imaju kape na glavama i kada rukuju direktno sa sirovinom koriste rukavice i imaju odgovarajuću obuću. Takođe, bitno je da je kuhinja čista, da je sve dobro dezinfikovano i da se sirovine ne mešaju zbog kontaminacije i alergena- naglasila je Kapetan.
Za krompir paprikaš potrebno je oljuštiti tonu i po krompira, a za sve zaslužni zaposleni. I oni koji nemaju decu, kao da imaju 17.500 dece koje svakodnevno hrane.
-100 posto uzoraka je mikrobiološki ispravno. Nikada nismo imali neke situacija oko bezbednosti hrane, to pokazuju i izveštaji Instituta- naglasio je Bašić.
Nutricionistkinja dijetetičar Jelena Zarić naglašava da ne sme doći do ukrštanja sirovina te da sve mora biti po HASAP-u.
-Posao nutricioniste jeste da vodi računa o ishrani dece i sastavlja jelovnik koji ispunjava deci dnevne energetske potrebe za dati uzrast. Prilikom kuvanja jela sve mora da bude određene temperature. Svakom jelu se, neposredno pre raspodele, meri i beleži temperatura. Isto to moraju da rade i vrtići u koje stiže. Za sve postoje zapisi- objasnila je za NS Uživo Zarić.
Preuzmite android aplikaciju.