Ново истраживање објављено у стручном листу Occupational and Environmental Medicine указује на то да отворени радни простори стимулишу запослене да буду активнији те да се на тај начин реше сувишног стреса.
– Постајемо седећа радна снага. Све што можемо учинити, чак и пасивно, на подстицању физичке активности имаће огромне користи – рекао је главни истраживач Casey Lindberg.
Он и његове колеге пратили су телесну активност и ниво стреса код 231 канцеларијског радника, а за све је пре почетка студије установљено да су здрави. Неки су током експеримента радили од куће, док су други радили у просторијама које нису имале преграде међу столовима. Остали су радили у канцеларијама опремљеним кабинама с високим преградама.
Радници који су радили на отвореном простору били су 20% активнији од оних у канцеларијама без преграда између радника и чак 32% активнији од колега у канцеларијама с преградама, показало је ово истраживање.
У односу на колеге које већину радног времена проведу седећи, активнији радници имали су 14% нижи ниво стреса.
Током три дана и две ноћи, учесници студије носили су уређаје за праћење рада срца и укупне активности. Такође су испунили анкете које су за циљ имале добијање података о променама расположења на послу. Истраживање је на самом крају проценило укупни ниво стреса.
Након анализе низа фактора, укључујући доб, пол и гојазност, истраживачи су приметили да су мушкарци све више активни у канцеларији него жене, а млађи и мршави радници мање под стресом у односу на старије и нешто пуније колеге.
На самом крају, Lindberg је напоменуо да иако се чини да су отворене канцеларије повезане с бољим менталним здрављем, студија не показује конкретне узроке и последице.
Он се нада да ће налази његовог тима довести до нових студија о предностима и недостацима различитих аспеката канцеларијског обављања посла и посла на отвореном.
Nekoliko saveta koji će vam pomoći da se opustite na godišnjem odmoru
Преузмите андроид апликацију.