Početna > Biznis
Biznis

Rad od kuće smanjio mobing, ali povećao nasilje u porodici

Najčešće zlostavljač nije poslodavac, već su to kolege ili neposredni nadređeni, ali je poslodavac odgovoran za rešavanje konflikta, budući da je dužan da obezbedi povoljne uslove rada.

Sve veći broj firmi u celom svetu primenjuje model rada od kuće, što je smanjilo broj prijava za zlostavljanje na radu, ali je istovremeno povećalo obim nasilja u porodici, rekao je dr Ivica Lazović, direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova.

Prema podacima Međunarodne organizacije rada (MOR), znatno je smanjen broj ličnih kontakata na radnom mestu, pa je zbog toga manje i takozvanog mobinga, koji je uzrok mnogih zdravstvenih problema zaposlenih, što stvara troškove, pad produktivnosti i proizvodnje.

Prvi organ koji je kod nas počeo da se bavi procesuiranjem zlostavljanja na radu upravo je Agencija za mirno rešavanje radnih sporova, a kasnije je zakon naložio da se postupci završavaju kod poslodavca.

„Nama se obraćaju i poslodavci i zaposleni jer većina poslodavaca nema dovoljno iskustva u ovom problemu i traže pomoć. U većini slučajeva sa mobingom i konfliktima na poslu su povezane i druge vrste radnih sporova. Najčešće zlostavljač nije poslodavac, već su to kolege ili neposredni nadređeni, ali je poslodavac odgovoran za rešavanje konflikta, budući da je dužan da obezbedi povoljne uslove rada. Agencija pokušava da pomiri strane i da predloži prihvatljivo rešenje“ rekao je Lazović i naveo da se samo oko 1.000 sporova godišnje vodi pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova, dok ih je pred sudovima više desetina hiljada. Kada je reč samo o mobingu, Agencija je od 2009. do juna 2022. godine vodila 627 postupaka zbog zlostavljanja na radu.

Sezonska sniženja po novim pravilima

Preuzmite android aplikaciju.