Јесен је идеална да путујете викендом и да упознате градове за које нисте имали прилике да видите до сада. Многи градови у Србији, поред пејзажне архитектуре доносе лепе приче и знаменитости о настанку града, а и о људима који су ту живели, итд.
Вршац је био један од ранијих предлога, а ове недеље препорука за пут биће Сомбор, град на самом северозападу наше земље. Ако вам треба додатно убеђење, имајте на уму да је Сомбор према подацима Републичког завода за статистику у августу имао 115% више домаћих туриста, у односу на јул месец, што сведочи о његовој популарности међу становницима Србије.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Пут од Новог Сада до Сомбора
Од Новог Сада до Сомбора има око 100 километара, односно потребно вам је приближно сат и тридесет минута вожње аутомобилом. Путем Врбаса и Куле, преко Црвенке и Сивца стижете у западнобачки округ. Ова рута обухвата излаз на аутопут, од Новог Сада до Врбаса, а цена коришћења аутопута је 140 динара.
Постоји и рута која нема излаз на аутопут. У питању је пут преко Руменке, Бачког Петровца, Оџака и Стапара. Ту је путовање нешто дуже, тако да ће вам у том случају требати сат времена и 50 минута вожње аутомобилом.
Уколико пак нисте возач, аутобуска линија од Новог Сада до Сомбора је једна од честих, тако ћете имати могућност да на сваких сат времена „ухватите“ аутобус, а цена карте иду од 900 до 1200 динара у једном правцу, зависно од превозника.
Уколико сте за неке јефтиније опције, путем апликације „Blablacar“можете пронаћи особе које путују на ову локацију и поделити, сем вожње, и трошкове путовања.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Сомбор – најзеленији град у Србији, познат по многобројним знаменитим личностима
Када стигнете у Сомбор, сигурно се нећете покајати. Архитектура града показује раскошност и лепоту баш попут новосадске. Главном улицом, Улицом краља Петра I можете погледати неке од најстаријих зграда, као и Православну цркву посвећену Светом великомученику Георгију која датира још из 18. века. У истој улици пронаћи ћете Градску кућу, зграду Препарандије, Градску библиотеку „Карло Бијелицки“, као и поглед на једну од најпосећенијих и најлепших сомборских здања – Зграду Жупаније.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
На улазу у зграду Жупаније налази се „сомборски врт“ – дивна зелена површина за одмор која додатно уприличује важност ове зграде. Изглед данашње зграде је из 19. века, а зграда је настала у духу еклектицизма, са жутом фасадом, велелепног изгледа – крије не само богату спољашњост, већ и унутрашњост.
Наиме, обавезно је, ако се долази у Сомбор погледати и највећу слику која се „крије“ унутар зидова Жупаније. У питању је слика „Битка код Сенте“ мађарског сликара Ференца Ајзенхута. Слика је ширине 7 метара и висине 4 метра, украшена је позлаћеним рамом, тако да укупна површина слике износи 40 метара квадратних. Ова слика „Битка код Сенте“ је највеће уље на платну, и на простору некадашње државе Југославије.
Оно што такође вреди обићи јесте Трг Светог тројства, где се види и зграда чувене гимназије „Вељко Петровић“, као и галерија „Милан Коњовић“. Од трга, у наставку се пружају Улица Лазе Костића, где постоји Галерија културног центра „Лаза Костић“ и чувена, једна од најлепших сомборских улица – Змај Јовина. У овој улици налази се и најпознатији сомборски локал – „Далматински подрум“.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Из Змај Јовине улице пружиће вам се поглед на чувено Народно позориште Сомбор, које је засигурно једно од најлепших у Србији. Зграда је урађена у духу класицизма, а Новосађанима је најпознатија тренутно по изведби представе „Семпер идем“ сомборског писца Ђорђа Лебовића.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
На овом делу, где се налази и чувено сомборско позориште, налази се и Градски музеј, као и Фијакерско стајалиште.
Такође, у Сомбору се налази и најсевернији православни манастир у Србији, Манастир Светог архиђакона Стефана.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Сомбор – место које се увек памти по фијакерима и лепим улицама
Сомбор јесте место које је познато по бројним крошњама дрвећа, лепим трговима, велелпним здањима, али и знаменитим личностима. Од Лазе Костића, Вељка Петровића, Милана Коњовића, Саве Стојкова, Аврама Мразовића, Др Радивоја Симоновића, Звонка Бодана, али и до прослављеног кошаркаша Николе Јокића. С тога, увек у неком ћошку Сомбора можете чути неку причу о њима.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Фијакери су оно по чему сви туристи памте овај град. Дух неког прошлог времена који не јењава уз сву гужву овога света, веома је уочљив у Сомбору. Његови становници врло су лагани, баш попут ових фијакера, уживају у шетњи и миру који доноси овај град.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Не заборавите поред фијакера, и на сомборске салаше, где можете уживати и у храни, вину, али и у атмосфери.
Јер како оно Звонко Богдан каже: У том Сомбору свега на вољу, свега има то истина, па и жене пију вина, у том Сомбору.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Бројни домаћи извођачи, попут чувеног Здравка Чолића, враћали су се више пута у овај град како би у сомборским улицама снимили спотове. А поред домаћих посетилаца, није мана ни странцима. Наиме, странци који га посете често на иностраним сајтовима Сомбор изгласају као најлепши српски град, а ми можемо додати као и као најмирнији, најзеленији и најсличнији Новом Саду.
Napravite izlet od Novog Sada do Vršca – grada vetrova, vina i ljubavi
Преузмите андроид апликацију.