Поред физичких и менталних промена, мозак постаје мање осетљив како старимо. То објашњава зашто се старији људи уморе раније од млађих, али се истовремено буде потпуно одморни и раније од осталих.
“Све указује на то да један од фактора који доприноси ранијем буђењу јесте промена вида која долази с годинама, што смањује интензитет светлосне стимулације коју наш мозак прима”, објашњава професорка психологије Синди Ластиг са Универзитета Мичиген.
Ово је посебно важно за особе које имају катаракту, уобичајено стање које погађа више од 50 одсто особа старијих од 80 година према америчком Националном институту за здравље. Катаракта узрокује замагљен вид, дупле слике и друге проблеме са видом.
Зашто је ово битно?
Како мање светла улази у очи због проблема са видом које узрокује катаракта, тело почиње да лучи мелатонин (хормон спавања) раније него што би требало.
Код млађих особа, ниво мелатонина почиње да расте након заласка сунца. Међутим, мозак особа са катарактом перципира да је залазак сунца био раније, што их чини уморнима пре вечери. Рани одлазак на спавање резултира и ранијим буђењем.
Ако се препознајете у овим променама и желите да побољшате квалитет свог сна у старијем добу, Ластиг има неколико савета.
Прво, изложите се јаком светлу касно увече. То може подразумевати шетњу пре заласка сунца, читање књиге на светлом екрану таблета или гледање ТВ-а са светлим екраном. “Интензивно светло може ‘рећи’ мозгу да сунце још увек није зашло, чиме се успорава производња мелатонина. Да бисте себи помогли да останете будни нешто дуже, пробајте да практикујете ове активности 30 до 60 минута пре заласка сунца”, саветује Ластиг.
Такође, требало би избегавати конзумацију алкохола, јер иако вам може помоћи да брже заспите, може нарушити квалитет сна.
Да бисте постигли бољи сан, можете испробати и вежбање као део свакодневне рутине.
Преузмите андроид апликацију.