Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Протеинска дијета: правила којих се морате придржавати да бисте успели

Протеинска дијета, као што име говори, диктира потрошњу протеина у односу на угљене хидрате. Често се користи као дијета за спортисте јер смањује масно ткиво уз одржавање мишићне масе.
Фото: Pixabay/Stevepb

Основно правило за протеинску исхрану је да дневно уносите 30 до 60 процената укупних калорија из протеина.

Шта је протеинска дијета?

Храна у протеинској исхрани треба да буде богата протеинима и мало угљених хидрата и масти. Уз ову дијету, већина макронутријената се састоји од протеина, а верује се да се уз њу брзо може смршати и скинути вишак килограма. Најпознатије протеинске дијете су Аткинсонова дијета и Дукан дијета, али се обе заснивају на конзумирању хране богате протеинима. Упоредо са губитком масних наслага, мишићна маса се не губи као у неким дијетама, већ напротив – доприноси изградњи мишића.

Ефикасност протеинске дијете

Дијета са високим садржајем протеина или кето дијета представља унос хране која садржи најмање 50 посто протеина. За људско тело то значи недостатак угљених хидрата из уобичајене исхране, а истовремено и покретање метаболичких процеса у телу. У тренутку када се ниво инсулина у организму смањује услед недостатка угљених хидрата, да би тело добило енергију мора да топи масне наслаге. Ово вас доводи у стање кетозе. Протеини се састоје од есенцијалних и неесенцијалних аминокиселина, које су изузетно важне за све есенцијалне функције. Тако утичу на снагу косе, ноктију, коже и унутрашњих органа. Амино киселине су неопходне за регенерацију ткива и рад мишића. Такође, исхрана богата протеинима подржава пренос кисеоника и хранљивих материја у ћелије. Протеинска дијета за мршављење јача цео организам због повећане производње антитела која штите од болести и токсина.

Шта јести у протеинској исхрани?

Протеини који су нам доступни могу бити животињског или биљног порекла, а да би протеинска исхрана била уравнотежена, треба их равномерно користити. Мени протеинске дијете стога укључује ове намирнице: све врсте риба месо – пилетина, свињетина, говедина, телетина… (не сухомеснати производи) јаја млеко и млечни производи соја ветцх салата, поврће.

Приликом припреме хране за протеинску дијету треба користити што мање масти, а месо не треба панирати нити пржити на пуно уља. Количина хране у протеинској исхрани није ограничена, али не треба претеривати. Најбољи начин је да једете неколико мањих оброка током дана. Пића у протеинској исхрани не треба заслађивати шећером, а могу се пити и кафа и чај. Уместо шећера бирајте мање количине меда.

Опрез са протеинском исхраном

За разлику од многих других дијета које се могу практиковати по месец дана, трајање протеинске дијете не би требало да буде дуже од седам дана. После седам дана, требало би да наставите са уобичајеном исхраном као и пре. Вежбање кето дијете дуже од седам дана може бити опасно. Такође се препоручује да се у све фазе дијете улази полако, што би значило постепено повећање нивоа протеина и постепено смањење количине угљених хидрата током дана. Протеинске дијете не би требало да конзумирају дијабетичари, особе са тешким гастроинтестиналним проблемима, проблемима са јетром, бубрежним и срчаним обољењима. Протеинска дијета није лака за тело и са њом треба бити опрезан. Ако нисте сигурни да ли можете да испробате протеинску дијету, најбоље је прво да се консултујете са својим лекаром.

Протеинска дијета – јеловник

Ако нисте сигурни како да почнете са протеинском исхраном, ево неколико идеја за доручак, ручак и вечеру. Мени за протеинску дијету.

Доручак:

јаја са поврћем у маслиновом уљу

Ужина:

свеж сир или јогурт са поврћем или воћем

Ручак:

месо са роштиља са зеленом салатом

Ужина:

шака кикирикија

Вечера:

салата са туњевином

Seme lana je prava riznica zdravlja

 

Преузмите андроид апликацију.