Hiljade procurelih fajlova do kojih je došao Gardijan razotkrile su kako su političari kao što su Emanuel Makron i bivša komesarka EU Neli Kros pomagali kompaniji Uber u nameri da se proširi u Evropi na štetu taksi industrije.
Velika količina poverljivih fajlova otkrila je kako je tehnološki gigant prekršio zakone, prevario policiju, iskoristio nasilje nad vozačima i tajno lobirao kod vlada tokom svoje agresivne globalne ekspanzije. Podaci pokazuju kako je Uber pokušao da obezbedi podršku diskretnim udvaranjem premijerima, predsednicima, milijarderima, oligarsima i medijskim mogulima.
Dokumenti pokazuju kako je bivši šef Ubera lično naredio upotrebu „kil svič” mehanizma za hitno isključivanje sistema, kako bi se sprečilo da policija pristupi računarima.
Uber fajlovi sadrže više od 124.000 zapisa, uključujući 83.000 elektronskih poruka i 1.000 drugih fajlova sa razgovorima, koji obuhvataju period od 2013. do 2017. godine, prenosi Tanjug.
Oni prvi put otkrivaju kako je lobiranje vredno 90 miliona dolara godišnje i napori da se regrutuju prijateljski političari, pomoglo u njenoj kampanji da naruši evropsku taksi industriju.
Dok su francuski taksisti organizovali ponekad i nasilne proteste protiv Ubera, Makron, sadašnji predsednik, bio je u kontaktu sa Uberovim kontroverznim šefom Travisom Kalanikom, kome je rekao da će reformisati zakone u korist te kompanije, stoji u dosijeima.
Oni pokazuju kako je bivša komesarka EU za digitalne tehnologije Neli Kros, jedan od najviših zvaničnika Brisela, bila u pregovorima da se pridruži Uberu pre nego što joj je mandat istekao, a zatim tajno lobirala za firmu, potencijalno kršeći etička pravila EU.
U to vreme Uber nije bio samo jedna od najbrže rastućih kompanija na svetu, to je bila jedna od najkontroverznijih kompanija, koju su pratili sudski sporovi, optužbe za seksualno uznemiravanje i skandali u vezi sa kršenjem podataka.
Na kraju je akcionarima bilo dosta i Travis Kalanik je bio primoran da ode 2017. godine.
Uber je naveo da je njegov zamenik Dara Kosrovšahi, imao zadatak da transformiše svaki aspekt poslovanja Ubera i da je uveo rigorozne kontrole i uskladio je da radi kao javna kompanija.
Pariz je bio poprište evropskog lansiranja Ubera i naišao je na jak otpor taksi industrije, što je kulminiralo nasilnim protestima na ulicama.
Preuzmite android aplikaciju.