Више од половине таквих радника, у другом кварталу ове године регистровано је у прерађивачкој индустрији и трговини на мало и велико.
Број запослених, којих је на крају другог тромесечја ове године било 1,67 милиона, у односу на исти период 2020. првенствено је порастао у приватном сектору, и то за око 70 000 радника.
У исто време, запосленост у јавном сектору у другом кварталу порасла је за око 3 000, на међугодишњем нивоу, вођена запошљавањем у областима здравства и образовања.
Ипак, број запослених у државној управи је смањен, пише у анализи трендова на домаћем тржишту рада, којој се посветила Народна банка Србија (НБС) у извештају о инфлацији.
Укупан број формално запослених у другом кварталу био је већи за око 73 000 у односу на пре годину дана, чиме је званична запосленост убрзала међугодишњи раст на 3,3 одсто. Број индивидуалних пољопривредника смањен је за око 5 000, наводи се у извештају о инфлацији НБС-а.
Будући да је у овој години број формално запослених у приватном сектору око 1,67 милиона, то је, подсећају у НБС-у, највиши тромесечни ниво за протеклих шест година. Раст запослености у приватном сектору у другом кварталу износи око 70 000, а то се најбоље види у прерађивачкој индустрији и трговини на мало и велико где је регистровано више од половине новог запошљавања.
У исто време, број запослених је повећан и у осталим услужним делатностима. Сектор информисања и комуникација постао је јачи за око 9 000 радника, док су стручне, научне, иновационе и техничке делатности добиле око 8 000 новајлија, а административне и помоћне услуге ојачане су са 5 000 ново-запослених.
Повећана потрошачка тражња услед ублажавања мера и отварања економије допринела је отварању нових радних места и у делатностима саобраћаја и складиштења, услугама давања смештаја и исхране.
Колико је грејање скупа ставка за раднике у Европској унији прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.