Na novosadskom Trgu mladenaca, smeštena pod kućnim brojem 7, nalazi se velelepna zgrada Matičarskog zdanja.
Novosađanima je Matičarsko zdanje poznato kao mesto gde se obavljaju ceremonije sklapanja građanskih brakova, ali i kao mesto gde su se izdavala uverenja o državljanstvu, izvodi iz knjige venčanih, izvodi iz knjige rođenih i izvodi iz knjige umrlih. Izdavanje uverenja i izvoda je sada u velikoj meri olakšano digitalizacijom i može se obaviti onlajn, dok za sklapanje brakova još uvek morate lično da odete.
No, iako su priče o ovoj zgradi vezane pretežno za događaje sa venčanja i priča o samoj zgradi je posve zanimljiva.
Naime, nakon velikog razaranja mnogih objekata u buni iz 1849. godine, župan Feliks Parčetić odlučuje da organizuje i pomogne kompletnu obnovu Trga mladenaca (tada Brašnarskog trga).
On odlučuje da se izgradi palata rezidencijalnog tipa, koja je urađena u takozvanom klasicističkom tipu. Parčetić je ovu impozantnu palatu izgradio u periodu između 1885. i 1889. godine. Jedno kraće vreme krajem 19. veka, palata je bila u vlasništvu poznate porodice Fau.
U plan Novog Sada 1900. godine, zgrada Matičarskog zdanja (odnosno Parčetićeva palata, kako je tada bila poznata) po prvi put biva i zvanično ucrtana.
Početkom 20-veka, ovo predivno zdanje, prelazi u vlasništvo dr. Armina Kosovića. Kosović 1914. godine predaje projekat, kojim je želeo da se izgradi vodovod u ovo prelepo zdanje. Projektom je bila predviđena ugradnja grejnih tela i kada u kupatila.
Hrvatska štedionica iz Zagreba, kupuje ovaj objekat 1922. godine, a zdanje je 1947. godine nacionalizovano od strane tadašnjih vlasti. Godine 1950. zgrada postaje vlasništvo Gradskog narodnog odbora.
Palata nekada poznatog plemića i velikog župana Feliksa Parčetića, kasnije je postalo Matičarsko zdanje, a i danas se na samom ulazu u ovu predivnu palatu, može videti prelep plemićki grb porodice Parčetić.
Smatra se da Matičarsko zdanje po bogatstvu primenjene takozvane štuko dekoracije, nema nikakve sličnosti sa drugim objektima.
Zgrada je prostrana i ima jedan sprat. U osnovi je u obliku slova P sa dva dugačka dvorišna krila. Deo fasade se ističe reprezentativnim kolskim ulazom i masivnim zidanim balkonom. Glavnu fasadu krakteriše devet vertikala otvora i u središtu plitki rizalit. Osim toga, fasada je ukrašena brojnim dekorativnim elementima, poput muških maski, lavljih glava i raznovrsnih frizova.
U svečanoj sali, velikom predvorju na vertikalama zidova koji se nalaze iznad stepeništa i podestu prvog sprata, kao i na plafonima, postavljeni su prelepi motivi kao što su: lavlje maske, krilati anđeli i vaze sa cvećem.
Ove prelepe motive tačnije dekoracije, izradio je izuzetno poznat i cenjen novosadski gipsar i vajar Julije Anika, koji je takođe ukrasio i fasadu gradske kuće u Novom Sadu.
Zgrada Matičarskog zdanja na Trgu mladenaca 7, proglašena je za spomenik kulture 1997. godine.
Priča o kući čiju fasadu krase figure „Radnik“ i „Pobeda“ (VIDEO)
Preuzmite android aplikaciju.