U blizini najužeg gradskog jezgra, preko puta početka glavne pešačke zone u Novom Sadu i preko puta Srpskog narodnog pozorišta, nalazi se zgrada, u kojoj je smešten Hotel „Centar“.
Hotel je građen od 2008. do 2009. godine, prema nacrtu akademika prof. arh. Branislava Mitrovića i njegovih saradnika iz ateljea „MITarh“.
Treba još dodati da je projekat za ovaj objekat prvonagrađeno rešenje na konkursu za idejno arhitektonsko – urbanističko rešenje poslovnog objekta IM „Matijević“ i javne garaže u Novom Sadu.
Takođe, na 33. Salonu arhitekture, Hotelu „Centar“ dodeljena je Gran pri nagrada za najbolje realizovani objekat u Srbiji u 2010. godini.
Konkursnim zadatkom traženo je urbanističko-arhitektonsko rešenje celog bloka sa tri različita sadržaja: poslovna zgrada Industrije mesa Matijević, manjeg komercijalnog objekta i javne višespratne garaže.
Prilikom projektovanja, arhitekte su se rukovodile osnovnim principom u projektovanju prostora u centralnom delu Novog Sada, sa ciljem da se zadrži jedinstvo celokupnog građevinskog prostora i da se projektuju objekti koji se percipiraju kao jedinstvena masa, koja bi odgovarala okolnim objektima i prostoru, a po najviše objektu Srpskog narodnog pozorišta, kao dominantne tačke na lokalitetu i pripadajućim mu trgom.
Stakleni kubus je osnova objekta, a vertikalne metalne brisoleje je nadopunjuju.
Upravo kontinuirana fasada, sastavljena od dubokih metalnih brisoleja predstavlja najupečatljiviji detalj na zgradi. Gledano frontalno iznutra ili spolja, one otvaraju pogled, a više ili manje zatvaraju, kada se gleda iskosa. Tako se dobija zanimljiv efekat otvaranja ili zatvaranja fasade. Ovaj dizajn je novi smisao odnosa između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora.
Prema prvobitnom projektu brisoleje su trebale biti pokretne, odnosno trebalo je da se kreću u skladu sa položajem sunca, te da na taj način blokiraju preterano jako sunce, odnosno da se otvaraju, kako bi propustile dovoljno svetla u unutrašnji prostor. Od ove ideje je investitor ipak odustao, iz finansijskih razloga. Zapravo, što je više gradnja objekta odmicala, to su više iz finanskijskih razloga pravljeni kompromisi.
Na fasadi objekta nema ničeg od tradicionalnih elemenata. Nema prozora, nema ornamentike, nema senke, pa čitav objekat deluje pomalo apstraktno. Jedino trougaoni akcent glavnog ulaza, koji je u visini gotovo do trećeg sprata razbija monotoniju fasadnog jedra.
Što se tiče enterijera, investitor se odlučio za drugog projektanta. Enterijer je savremen, jednostavnih linija, toplih boja, što čini osećaj dobrodošlice.
Hotel „Centar“ sadrži 49 soba i 2 apartmana, kao i podzemnu garažu sa 15 mesta.
Do današnjeg dana mišljenja o ovom objektu u Novom Sadu su podeljena. Laička javnost ga nikada nije potpuno prhvatila, dok ga je struka u više navrata isticala kao jedan od najboljih primera savremene arhitekture.
Većina Novosađana ovaj objekat smatra previše apstraktnim i kontraverznim za lokaciju na kojoj se nalazi, pa ga pežorativno naziva različitim imenima, poput „Zgrada radijator“, „Alkatraz“, „Kavez“ i slično. Sa druge strane stručna javnost smatra da je ovaj projekat ispred svog vremena i da će vreme tek pokazati značaj objekta za arhitekturu Novog Sada.
Da li znate koja je prva moderna zgrada u Novom Sadu? (FOTO)
Preuzmite android aplikaciju.