У близини најужег градског језгра, преко пута почетка главне пешачке зоне у Новом Саду и преко пута Српског народног позоришта, налази се зграда, у којој је смештен Хотел „Центар“.
Хотел је грађен од 2008. до 2009. године, према нацрту академика проф. арх. Бранислава Митровића и његових сарадника из атељеа „МИТарх“.
Треба још додати да је пројекат за овај објекат првонаграђено решење на конкурсу за идејно архитектонско – урбанистичко решење пословног објекта ИМ „Матијевић“ и јавне гараже у Новом Саду.
Такође, на 33. Салону архитектуре, Хотелу „Центар“ додељена је Гран при награда за најбоље реализовани објекат у Србији у 2010. години.
Конкурсним задатком тражено је урбанистичко-архитектонско решење целог блока са три различита садржаја: пословна зграда Индустрије меса Матијевић, мањег комерцијалног објекта и јавне вишеспратне гараже.
Приликом пројектовања, архитекте су се руководиле основним принципом у пројектовању простора у централном делу Новог Сада, са циљем да се задржи јединство целокупног грађевинског простора и да се пројектују објекти који се перципирају као јединствена маса, која би одговарала околним објектима и простору, а по највише објекту Српског народног позоришта, као доминантне тачке на локалитету и припадајућим му тргом.
Стаклени кубус је основа објекта, а вертикалне металне брисолеје је надопуњују.
Управо континуирана фасада, састављена од дубоких металних брисолеја представља најупечатљивији детаљ на згради. Гледано фронтално изнутра или споља, оне отварају поглед, а више или мање затварају, када се гледа искоса. Тако се добија занимљив ефекат отварања или затварања фасаде. Овај дизајн је нови смисао односа између унутрашњег и спољашњег простора.
Према првобитном пројекту брисолеје су требале бити покретне, односно требало је да се крећу у складу са положајем сунца, те да на тај начин блокирају претерано јако сунце, односно да се отварају, како би пропустиле довољно светла у унутрашњи простор. Од ове идеје је инвеститор ипак одустао, из финансијских разлога. Заправо, што је више градња објекта одмицала, то су више из финанскијских разлога прављени компромиси.
На фасади објекта нема ничег од традиционалних елемената. Нема прозора, нема орнаментике, нема сенке, па читав објекат делује помало апстрактно. Једино троугаони акцент главног улаза, који је у висини готово до трећег спрата разбија монотонију фасадног једра.
Што се тиче ентеријера, инвеститор се одлучио за другог пројектанта. Ентеријер је савремен, једноставних линија, топлих боја, што чини осећај добродошлице.
Хотел „Центар“ садржи 49 соба и 2 апартмана, као и подземну гаражу са 15 места.
До данашњег дана мишљења о овом објекту у Новом Саду су подељена. Лаичка јавност га никада није потпуно прхватила, док га је струка у више наврата истицала као један од најбољих примера савремене архитектуре.
Већина Новосађана овај објекат сматра превише апстрактним и контраверзним за локацију на којој се налази, па га пежоративно назива различитим именима, попут „Зграда радијатор“, „Алкатраз“, „Кавез“ и слично. Са друге стране стручна јавност сматра да је овај пројекат испред свог времена и да ће време тек показати значај објекта за архитектуру Новог Сада.
Da li znate koja je prva moderna zgrada u Novom Sadu? (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.