Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Priča o monumentalnoj zgradi Srpskog narodnog pozorišta

Kamen temeljac za izgradnju sadašnje zgrade Srspskog narodnog pozorišta položen je 1974, a izgradnja je završena 1981. godine.
Foto: Gradske info

Međutim, planovi za izgradnju nove, namenski projektovane i građene zgrade za potrebe SNP-a postojali su još 1950. godine, kada je i donet prvi posleratni Generalni urbanistički plan Novog Sada.

U međuvremenu, 1960. godine, raspisan je prvi konkurs za izradu idejnog projekta nove zgrade SNP-a. Drugi konkurs, zatvorenog tipa, održan je po pozivu 1967. godine.

Pobednik konkursa je bio poljski arhitekta dr Viktor Jackijevič, koji je u aprilu 1972. godine pozvan da dođe u Novi Sad, da bi uradio konačnu verziju svog idejnog projekta i da bi rukovodio poslovima oko izgradnje.

Jackijevič je u Novom Sadu boravio zajedno sa porodicom od 1. septembra 1972. do 31. avgusta 1974. godine.

Izgradnja samog objekta je trajala od 1975. do 1980 godine.

U osnovi zgrada Srpskog narodnog pozorišta zauzima površinu od 8.500 m², a korisna površina zgrade je 19.500 m².

Velika dvorana „Jovan Đorđević“, nazvana po osnivaču Srpskog narodnog pozorišta, ima 940 sedišta, veliku pozornicu od 450 m², sa portalom od 13 do 18 m širine i 8,5 m visine.

Mala dvorana „Pera Dobrinović“, nazvana po glumcu i reditelju Srpskog narodnog pozorišta, ima 374 sedišta.

Osim ove dve dvorane, Srpsko narodno pozorište ima i Kamernu scenu sa 118 sedišta koja je otvorena 1983. godine.

Posebno lep detalj enterijera nalazi se naspram glavnog ulaza, u donjem foajeu, a u pitanju je mozaik površine 7×2,50 m od venecijanskog stakla – rad akademskog slikara Peđe Milosavljevića

Osim dvorana za scenski nastup, u objektu se nalaze još i prostorije za pripremu izvođača, garderobe. Takođe, postoje i prostorije za rad svih ansambala, i to: velika rasporedna sala, velika sala za baletske probe, sala za horske probe kapaciteta za 120 osoba, sala za probe orkestra projektovana da primi 110 muzičara, kao i radionice za tehničku i umetničku pripremu predstava, magacini, ali i biblioteka sa čitaonicom, pozorišni arhiv i prostorije za upravu.

Predviđena je višenamenska upotreba Velike i Male sale, pa se ukupni kapacitet Velike dvorane može povećati na 1800 mesta, a Male dvorane na 900.

Krajem 1979. godine, kada su radovi na izgradnji Srpskog narodnog pozorišta već bili pri kraju, eksplozivom je srušeno devet starih kuća u Jevrejskoj ulici (tadašnjoj ulici JNA), koje su svojim fasadama sakrivale novu reprezentativnu zgradu, te se na taj način otvorio prostran trg ispred objekta.

Foto: Gradske info

Čin rušenja starih zgrada u najužem starom jezgru grada izazvao je gnev mnogih Novosađana, koji su se protivili da zgrada Srpskog narodnog pozorišta bude podignuta na to mestu, a ne na nekoj drugoj lokaciji.

Godine 1981, u 120. sezoni, Srpsko narodno pozorište dobilo je novu zgradu i trajnu adresu, u koju je ušlo 28. marta, te se taj dan uzima kao „Dan Srpskog narodnog pozorišta“.

Na taj dan se sumiraju umetnički rezultati ostvareni tokom protekle godine i nagrađuju najbolja individualna i kolektivna umetnička ostvarenja.

Od gradske streljane do kulturne stanice – dvorac Eđšeg

 

Preuzmite android aplikaciju.