Industrijska proizvodnja je prošle godine bila u plusu i imala rast od 1,8 odsto, ali je taj rast vukla eksploatacija ruda, dok je prerađivačka rasla svega 1,5 odsto
Industrijska proizvodnja je 2022. bila u plusu i imala je rast od 1,8 odsto, ali taj rast je „vuklo” rudarstvo dok je prerađivačka usporila, kaže za „Politiku” Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije.
Prema njegovim rečima eksploatacija ruda rasla je od 22 do 23 procenta u 2022. u odnosu na 2021, a prerađivačka industrija svega 1,5 odsto.
– Zabrinjava to što u poslednja četiri meseca prošle godine imamo pad prerađivačke industrije. Rudarstvo u BDP-u učestvuje dva odsto, a učešće prerađivačke industrije je 13 procenata. Bitno je naglasiti da prerađivačka industrija pada zbog usporavanja evropske privrede koja je glavno tržište za naše proizvode.
Verovatno će i ove godine biti takva situacija da imamo manju aktivnost u prvoj polovini godine što se tiče industrijske proizvodnje i izvoza, a da u drugom polugodištu krene blagi opravak s obzirom na to da se prema izveštaju MMF očekuje da se ide ka višim stopama rasta u 2024 – navodi Stanić.
Činjenica je da industrijsku proizvodnju vuče rudarstvo, koje je skopčano sa ekološkim problemima, a viša faza prerade jednostavno gubi u strukturi proizvodnje i izvoza što ne odgovara našem spoljnotrgovinskom deficitu. On je prošle godine bio 11,4 milijarde evra uglavnom zbog poskupljenja energenata, ali i zbog rasta svih uvoznih proizvoda od kojih je Srbija zavisna što je bilo posledica inflacije.
Stanić napominje da su hemijska i metalska industrija osnovica našeg izvoza međutim u okviru tih delatnosti Srbija ima nižu fazu prerade.
– Imajući u vidu situaciju u Evropi sa krizom više su pogođene one delatnosti koje imaju višu fazu prerade, samim tim to ne bi trebalo da ima veći udar na izvoz Srbije u ovoj godini – smatra Stanić.
U januarskom broju biltena „Makroekonomske analize i trendovi” objavljena je analiza „Da li je 2023. godina recesije” u kojoj se navodi da će evropska industrija biti najveća žrtva sukoba u Ukrajini, energetske krize i inflacije. Proizvodnja metala i hemijska industrija po svojoj prirodi energetski najintenzivnija, izdvajaju se kao najveći gubitnici.
Proces topljenja i prerade metala zahteva ogromne količine energije (najviše gasa), što zajedno sa opadajućim cenama metala na svetskom tržištu dovodi do drastičnog pada profitabilnosti ovih sektora.
U Srbiji je takođe zabeležen negativan trend, proizvodnja osnovnih metala pokazuje pad od oko 15 odsto u periodu januar–novembar 2022, a proizvodnja hemikalija pet odsto. Izuzetno neprofitabilan biznis model u metalnoj i hemijskoj industriji primorao je korporacije da smanjuju proizvodnju ili čak zatvaraju pogone.
Ako bi se takva situacija prolongirala, evropske kompanije bi izgubile svoj deo tržišta u svetu i njihovo mesto bi najverovatnije zauzela Kina. Dakle, reč je o srednjoročnom ili čak dugoročnom gubitku za ceo kontinent.
Preuzmite android aplikaciju.