Početna > Biznis
Biznis

Preprodaju vaučere koji još nisu ni odštampani

Vaučeri za subvencionisani odmor u Srbiji nisu još ni odštampani, a na društvenim mrežama su se pojavili oglasi o njihovoj preprodaji.
Foto: Unsplash/Unsplash+

Ovakvo iskustvo trgovine državnim subvencijama, što je, inače, krivično delo, nije viđeno tako javno, zbog čega su mnogi pomislili da je reč samo o zloj nameri ili neslanoj šali.

I dok država radi svoj posao i verovatno utvrđuje identitet „prodavaca”, Ministarstvo turizma je ove objave iskoristilo da upozori i one koji su konkurisali za vaučere i pružaoce usluga da je svaka zloupotreba kažnjiva, ali i da najave kontrole po šemi koja se tek utvrđuje.

U međuvremenu je stigla vest da je država spremna da iz budžeta izdvoji dodatna sredstva i još vaučera sa kojima će građani Srbije ove godine odmarati u našoj zemlji.

I dok se očekuje informacija o kom broju je reč, mada se pominje novih 100.000 vaučera, pitali smo u Ministarstvu turizma da li su zloupotrebe moguće i kako će se sprečiti i sankcionisati.

Dunja Đenić, pomoćnik ministra turizma za inspekcijske poslove, kaže da su objave koje su se pojavile na društvenim mrežama za sada sumnja na zloupotrebu vaučera.

„Ovakav poziv kakav se pojavio na društvenim mrežama je sumnja na krivično delo zloupotrebe državnih subvencija. Ali ono što je najvažnije, jeste da u ovom trenutku građani znaju da taj neko ko se služi takvim stvarima u stvari prodaje vaučere koji za sada nisu ni odobreni, a ni odštampani. Sa druge strane, svaki vaučer i kada bude odobren i odštampan je i personalizovan i izdat na ime i prezime i matični broj osobe koja je u određenoj kategoriji konkurisala za ovu subvenciju“ objašnjava Đenićeva.

Dakle, svaka osoba koja je u ponedeljak u „Pošti” predala zahtev, dobila je samo potvrdu da je zahtev primljen, a tek sledi provera da li ispunjava uslov za dobijanje vaučera.

Fizički, vaučer se tek kasnije štampa i dostavlja vlasniku kao personalizovan dokument sa kojim će koristiti tačno određenu uslugu.

„Kako neko može da prodaje „dokument” koji je izdat na tuđe ime? Sa druge strane, ugostitelj u čijem objektu će neko boraviti , u skladu sa zakonom, prilikom pružanja te usluge u obavezi je i da evidentira korisnika kroz elektronski sistem e-turista. U slučaju da unese druge podatke od onih koji su navedeni na vaučeru, ugostitelj je u prekršaju po Zakonu o ugostiteljstvu. Po ovom propisu za takav prekršaj za pravna lica su zaprećene kazne od 200.000 do 800.000, a za fizička lica od 150.000 do 350.000 dinara. U ovom slučaju, dakle, imamo dvojaku odgovornost, onog ko oglašava prodaju vaučera i potencijalno ugostitelja koji bi evidentirao nekoga umesto gosta koji je naveden na vaučeru“ objašnjava Đenićeva.

Gugl i Amazon otpuštaju stotine zaposlenih

Preuzmite android aplikaciju.