Ваучери за субвенционисани одмор у Србији нису још ни одштампани, а на друштвеним мрежама су се појавили огласи о њиховој препродаји.
Овакво искуство трговине државним субвенцијама, што је, иначе, кривично дело, није виђено тако јавно, због чега су многи помислили да је реч само о злој намери или несланој шали.
И док држава ради свој посао и вероватно утврђује идентитет „продаваца”, Министарство туризма је ове објаве искористило да упозори и оне који су конкурисали за ваучере и пружаоце услуга да је свака злоупотреба кажњива, али и да најаве контроле по шеми која се тек утврђује.
У међувремену је стигла вест да је држава спремна да из буџета издвоји додатна средства и још ваучера са којима ће грађани Србије ове године одмарати у нашој земљи.
И док се очекује информација о ком броју је реч, мада се помиње нових 100.000 ваучера, питали смо у Министарству туризма да ли су злоупотребе могуће и како ће се спречити и санкционисати.
Дуња Ђенић, помоћник министра туризма за инспекцијске послове, каже да су објаве које су се појавиле на друштвеним мрежама за сада сумња на злоупотребу ваучера.
„Овакав позив какав се појавио на друштвеним мрежама је сумња на кривично дело злоупотребе државних субвенција. Али оно што је најважније, јесте да у овом тренутку грађани знају да тај неко ко се служи таквим стварима у ствари продаје ваучере који за сада нису ни одобрени, а ни одштампани. Са друге стране, сваки ваучер и када буде одобрен и одштампан је и персонализован и издат на име и презиме и матични број особе која је у одређеној категорији конкурисала за ову субвенцију“ објашњава Ђенићева.
Дакле, свака особа која је у понедељак у „Пошти” предала захтев, добила је само потврду да је захтев примљен, а тек следи провера да ли испуњава услов за добијање ваучера.
Физички, ваучер се тек касније штампа и доставља власнику као персонализован документ са којим ће користити тачно одређену услугу.
„Како неко може да продаје „документ” који је издат на туђе име? Са друге стране, угоститељ у чијем објекту ће неко боравити , у складу са законом, приликом пружања те услуге у обавези је и да евидентира корисника кроз електронски систем е-туриста. У случају да унесе друге податке од оних који су наведени на ваучеру, угоститељ је у прекршају по Закону о угоститељству. По овом пропису за такав прекршај за правна лица су запрећене казне од 200.000 до 800.000, а за физичка лица од 150.000 до 350.000 динара. У овом случају, дакле, имамо двојаку одговорност, оног ко оглашава продају ваучера и потенцијално угоститеља који би евидентирао некога уместо госта који је наведен на ваучеру“ објашњава Ђенићева.
Преузмите андроид апликацију.