Za ozbiljnu proizvodnju i mleka i mesa potrebno je pojačati naše proizvodno stado krava, što zahteva određeno vreme.
Ceo sektor govedarstva u pogledu kvaliteta grla stimulativnim merama pomogla je država, ali u celini bitku smo izgubili zbog cenovne politike prerađivačke industrije (meso, mleko) kao i uvoza.
Ovo je jedan od zaključaka sa stručnog savetovanja o neophodnosti novih mera za razvoj stočarstva koji su na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu organizovali Zadružni savez Srbije i Udruženje „Agroprofit”.
Pored proizvođača u raspravi su učestvovali stručnjaci veterinari i profesori sa iskustvom u ovoj grani poljoprivrede, kao i predstavnici Privredne komore Srbije (PKS).
Kako je navedeno, računica pokazuje da su industrijalci koristili sve prednosti izdvajanja premija za proizvodnju i raznih podsticaja u cilju povećanja njihovih profita.
„Međutim, mi danas nemamo malih farmi tovljača junadi jer nisu mogli da se uklope u cene i ovim poslom se više ne bavi 8.000–12.000 gazdinstava”, ističe se u saopštenju.
Predstavnici ovog sektora navode i nekoliko ključnih predloga za poboljšanje govedarske proizvodnje. Neka od najvažnijih jesu da transparentno bude izračunata domaća potrošnja mleka, mesa, jaja, ulja, brašna, a potom i da budu utvrđene količine za prodaju – izvoz.
Takođe, smatraju da je potrebno institucionalno rešiti rukovođenje viškovima hrane, što je praksa u svim naprednim zemljama.
Smatraju i da je nužno liberalizovati izvoz mesa iz Srbije u Evropsku uniju oslobađanjem fiskalnog nameta za kupljeno goveđe meso iz naše zemlje, a koji je nametnula Evropska komisija. To nas je blokiralo i ograničilo prevoz naše stoke kroz ove zemlje.
Takođe, u izradi nove strategije razvoja poljoprivrede, koja treba da bude usvojena ove godine, potrebno je definisati petogodišnje prioritete u sektorima, ekonomsku i poslovnu održivost i potrebe zakonske regulative po sektorima.
Preuzmite android aplikaciju.