Почетна > Бизнис
Бизнис

Предложене мере за развој сточарства

За озбиљну производњу и млека и меса потребно је појачати наше производно стадо крава, што захтева одређено време.
Фото: Unsplash/monca

Цео сектор говедарства у погледу квалитета грла стимулативним мерама помогла је држава, али у целини битку смо изгубили због ценовне политике прерађивачке индустрије (месо, млеко) као и увоза.

Ово је један од закључака са стручног саветовања о неопходности нових мера за развој сточарства који су на Пољопривредном факултету у Београду организовали Задружни савез Србије и Удружење „Агропрофит”.

Поред произвођача у расправи су учествовали стручњаци ветеринари и професори са искуством у овој грани пољопривреде, као и представници Привредне коморе Србије (ПКС).

Како је наведено, рачуница показује да су индустријалци користили све предности издвајања премија за производњу и разних подстицаја у циљу повећања њихових профита.

„Међутим, ми данас немамо малих фарми товљача јунади јер нису могли да се уклопе у цене и овим послом се више не бави 8.000–12.000 газдинстава”, истиче се у саопштењу.

Представници овог сектора наводе и неколико кључних предлога за побољшање говедарске производње. Нека од најважнијих јесу да транспарентно буде израчуната домаћа потрошња млека, меса, јаја, уља, брашна, а потом и да буду утврђене количине за продају – извоз.

Такође, сматрају да је потребно институционално решити руковођење вишковима хране, што је пракса у свим напредним земљама.

Сматрају и да је нужно либерализовати извоз меса из Србије у Европску унију ослобађањем фискалног намета за купљено говеђе месо из наше земље, а који је наметнула Европска комисија. То нас је блокирало и ограничило превоз наше стоке кроз ове земље.

Такође, у изради нове стратегије развоја пољопривреде, која треба да буде усвојена ове године, потребно је дефинисати петогодишње приоритете у секторима, економску и пословну одрживост и потребе законске регулативе по секторима.

Koliko vrede neplaćeni svakodnevni kućni poslovi?

Преузмите андроид апликацију.