Početna > Putovanja
Putovanja

Potsdam: Sećanje na raskoš Pruske

Na svega dvadeset minuta od Berlina, na obalama reke Havel, nalazi se Potsdam, raskošni i ljupki grad star više od deset vekova u kom su se svojevremeno u svojim palatama baškarili pruski kraljevi i nemački carevi i gde se pisala istorija.
Foto: Pixabay/Scholty1970

Nakon Drugog svetskog rata bio je obnovljen, a danas su mnoge od njegovih istorijskih znamenitosti sa razlogom našle mesto na UNESCO listi svetske baštine. Potsdam zaslužuje više od jednodnevnog izleta iz Berlina, a neke od razloga za to podelićemo sa vama.

Istorijsko nasleđe

U Podstamu možemo istražiti mesto na kom su Čerčil, Truman i Staljin pisali svetsku istoriju – neverovatnu palatu Cecilienhof koja je izgrađena između 1914. i 1917. godine u Tudor stilu za prestolonaslednika Vilijama i njegovu suprugu Cecilie von Mecklenburg.

Ne samo da je palata čudesna, već ima i neverovatan park (Novi vrt) sa pogledom na Kenigsvald na obalama reke Havel. Cecilienhof, zdanje od opeke i drveta, poslednja je palata koju je podigla pruska dinastija Hohenzollern.

Foto: Shutterstock/AleksanderssonS

Princeza Cecilija ostala je da živi u njoj sve do ulaska Crvene armije u zimu 1945. godine, a svega nekoliko meseci kasnije ovde su se sastali predstavnici Saveznika u Drugom svetskom ratu i potpisali Potsdamski sporazum kome je definisana budućnost Evrope, i naročito Nemačke nakon što je rat okončan.

Danas je ova zgrada muzej i hotel u kom su se 2007. godine sastali ministri G8 država.

Velelpni parkovi i palate

Potsdam je poznat i kao grad parkova, te bi jedna od prvih stanica prilikom njegovog obilaska trebalo da bude Sansusi park, koji se takođe nalazi na Uneskovoj listi svetske baštine.

Park je dobio ime po prelepoj palati u rokoko stilu koja je verovatno jedna od romantičnijih zdanja u okolini, okružena vinogradima, fontanama i mermernim statuama, a sama reč “sansusi” je izvedena iz francuskog “sans souci” što znači “bez brige”.

Foto: Unsplash/Dana Ward

Gradnju palate, po ugledu na Versaj, naredio je lično kralj Pruske, Fridrih Veliki, koji je kasnije i sahranjen u parku dvorca.

Jedna od prostorija nosi Volterovo ime, budući da je čuveni filozof svojevremeno boravio u palati. Sam park je bio poznat po raskošnoj baroknoj cvetnoj bašti i po plastenicima u kojima su rasle pomorandže, dinje, breskve i banane.

Holandska četvrt
Foto: Pixabay/PeterBe

U centru grada nalazi se interesantna Holandska četvrt koja se sastoji od 134 dvospratne zgrade od holandske crvene cigle.

Ovaj kvart zidan je za holandske imigrante između 1733. i 1740. godine po želji tadašnjeg kralja Frederika Vilijama I, koji je pozvao graditelje i zanatlije iz Holandije.

Kasnije su gotovo sve zgrade bile renovirane i danas čine najveći holandski stambeni kompleks izvan Holandije.

Kvart je dinamičan i uredan, u njemu se nalaze brojne umetničke i zanatlijske radnje, galerije, radionice, antikvarnice i udobni kafići, kao i dva muzeja.

Najbolje je posetiti ga u proleće, kada se održava festival lala, ili na zimu, u vreme božićnog marketa.

Ruski uticaj
Foto: Shutterstock/Mahendraproject

U Potsdamu su ostali i tragovi ruskih uticaja, budući da je posle Drugog svetskog rata bio nakratko okupiran od strane Crvene armije.

Pre toga u njemu je postojala mala ruska kolonija koja datira iz 1820-ih godina, a sastoji se od nešto više od desetak neobičnih zgrada – Aleksandrovka.

Poseta ruskoj koloniji omogućava posetiocima jedinstvenu priliku da se vrate u prošlost i upoznaju rusku kulturu i estetikom.

Sama kolonija je osnovana sa namerom da prikaže prijateljski odnos između nemačkih i ruskih vladara, a zgrade su podignute u skladu sa tradicionalnim arhitektonskim stilovima.

Autor teksta: N. K.

Egzotika islama na starom kontinentu

Preuzmite android aplikaciju.