U Sremskim Karlovcima odigrala se istorija koja je oblikovala način na koji se pregovara i postižu sporazumi. Zamislite scenu iz 1699. godine, kada su predstavnici Otomanskog carstva i hrišćanske alijanse, uključujući Austriju, Veneciju, Poljsku i Rusiju, sedeli za okruglim stolom.
Ovaj događaj, zabeležen kao potpisivanje Karlovačkog mira, bio je izuzetan ne samo po tome što je okončao dugotrajni rat između Turske i Austrije, već i zbog toga što je prvi put formalizovao upotrebu okruglog stola kao instrumenta diplomatije i ravnopravnosti.
Ironično, pregovori su bili toliko zamršeni da su se delegacije spajale i ulazile u većnicu (improvizovanu baraku) istovremeno, kako niko ne bi bio privilegovan ili zapostavljen. Ovaj istorijski trenutak rođenja okruglog stola, koji danas poznajemo kao simbol diplomatije, postao je kamen temeljac za razne mirne pregovore širom sveta.
Uprkos izazovima pregovaranja, Karlovacki mir je postignut nakon 72 dana pregovaranja. Zabeleženo je čak i da je mletački poslanik preminuo tokom ovih teških razgovora, a njegov grob i danas stoji u dvorištu kapele u Sremskim Karlovcima.
Što se tiče nasleđa mira, danas ga vidimo u Kapeli Gospe od Mira koju su podigli ovdašnji katolici 1817. godine kao simbol trajne želje za mirom. Kroz vekove, ljudi različitih konfesija brinu o ovoj kapeli, noseći sa sobom duh ravnopravnosti i želje za mirnim suživotom.
Sremski Karlovci, grad koji je bio poprište ovog istorijskog događaja, s ponosom čuva svoje nasleđe kao mesto gde je reč imala više snage od mača. Iz godine u godinu, okrugli sto postaje podsetnik na važnost ravnopravnog dijaloga, a Kapela Gospe od Mira svedoči o želji za mirnim suživotom koja traje vekovima.
Današnji Sremski Karlovci, noseći teret istorije, svedoče o tome kako je grad postao ne samo arhitektonski već i duhovni simbol ravnopravnosti i mira.
Goran Vasin: Ilija Garašanin, Jovan Ristić, Nikola Pašić – tri državnika, tri politike (prvi deo)
Preuzmite android aplikaciju.