U neposrednoj blizini mesta u Ćirpanovoj ulici u Novom Sadu, na kom se nalazila kuća iz koje osmogodišnji Danilo Kiš gledao kako njegovog oca Eduarda odvode u novosadsku raciju, danas je posađeno stablo kestena.
Na dan piščeve smrti, kesten glavni simbol njegovih sećanja i njegovih dela, posadili su Udruženje građana „Dunavska sonata“ i JKP „Gradsko zelenilo“.
„Danas smo na simboličan način obeležili 33 godine od piščeve smrti i 52 godine od izlaska iz štampe zbirke priča „Rani jadi“. Upravo na ovom mestu gde se sada nalazimo, bio je arteški bunar koji Kiš pominje u Ranim jadima, a na samo nekoliko koraka odavde bila je dečija soba iz koje su Kiš i njegova sestra posmatrali kako njegovog oca Eduarda odvode u raciju. Nalazimo se zapravo u ulici kestenova iz Kišovih dela. I mi danas, sadnjom kestenovog drveta, na simboličan način velikog srpskog i svetskog pisca, koji je šest puta bio nominovan za Nobelovu nagradu, vraćamo kući“, rekla je Milica Trifunov, predsedni.
Današnja Ćirpanova ulica do Drugog svetskog rata zvala se Bemova ulica i u njoj je Danilo Kiš živeo od svoje druge do osme godine. Svoje detinjstvo, obeleženo ratom i stradanjem oca, opisao je u zbirci priča Rani jadi, a koje se odvijaju u Novom Sadu.
„Ovom sadnjom kestena u čast Danila Kiša, JKP Gradsko zelenilo na najlepši način najavljuje sezonu sadnje na teritoriji grada. Rado učestvujemo u inicijativama udruženja, preduzeća i građana i promovišemo vrednosti Novog Sada“, rekla je Danijela Andrić iz JKP „Gradskog zelenilo“.
Sadnja kestena u čast Danila Kiša deo je projekta Jesenja sonata koje Dunavska sonata realizuje uz podršku gradske uprave za kulturu, a na interesantne načine podsetiće javnost na još dva velikana srpske književnosti koji su stvarali u Novom Sadu – Aleksandra Tišmu i Milorada Pavića.
U protekloj deceniji izdvojeno 13 milijardi dinara za putnu privredu u Novom Sadu
Preuzmite android aplikaciju.