У непосредној близини места у Ћирпановој улици у Новом Саду, на ком се налазила кућа из које осмогодишњи Данило Киш гледао како његовог оца Едуарда одводе у новосадску рацију, данас је посађено стабло кестена.
На дан пишчеве смрти, кестен главни симбол његових сећања и његових дела, посадили су Удружење грађана „Дунавска соната“ и ЈКП „Градско зеленило“.
„Данас смо на симболичан начин обележили 33 године од пишчеве смрти и 52 године од изласка из штампе збирке прича „Рани јади“. Управо на овом месту где се сада налазимо, био је артешки бунар који Киш помиње у Раним јадима, а на само неколико корака одавде била је дечија соба из које су Киш и његова сестра посматрали како његовог оца Едуарда одводе у рацију. Налазимо се заправо у улици кестенова из Кишових дела. И ми данас, садњом кестеновог дрвета, на симболичан начин великог српског и светског писца, који је шест пута био номинован за Нобелову награду, враћамо кући“, рекла је Милица Трифунов, председни.
Данашња Ћирпанова улица до Другог светског рата звала се Бемова улица и у њој је Данило Киш живео од своје друге до осме године. Своје детињство, обележено ратом и страдањем оца, описао је у збирци прича Рани јади, а које се одвијају у Новом Саду.
„Овом садњом кестена у част Данила Киша, ЈКП Градско зеленило на најлепши начин најављује сезону садње на територији града. Радо учествујемо у иницијативама удружења, предузећа и грађана и промовишемо вредности Новог Сада“, рекла је Данијела Андрић из ЈКП „Градског зеленило“.
Садња кестена у част Данила Киша део је пројекта Јесења соната које Дунавска соната реализује уз подршку градске управе за културу, а на интересантне начине подсетиће јавност на још два великана српске књижевности који су стварали у Новом Саду – Александра Тишму и Милорада Павића.
U protekloj deceniji izdvojeno 13 milijardi dinara za putnu privredu u Novom Sadu
Преузмите андроид апликацију.