Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Пола киле залеђеног грашка као најпризнатији новосадски анестетик

Новосађани су збиља посебни и толико енергични да у последње време готово побијају ону стару и познату флоскулу како су успорени.
Фото: Градске инфо

Додуше, успорени можда и јесмо, али у случајевима када треба да се плате рачуни, да попијемо кафу са пријатељима, па на исту шетамо корак по корак не допуштајући да нам шетња постане рутинска, али је чињеница да све више пратимо новонастале трендове и живимо убрзаним темпом.

Праћење трендова, иако занимљиво, уме бити и веома опасно. Актуелна мода наших суграђана јесте таква да се данас више пажње обраћа на психичку и физичку форму, што понекад уме да нас доведе у не тако пријатне, а често и веома болне ситуације.

Наиме, било којим спортом или активношћу да се бавите, било да волите брзу шетњу, или трчите, свакодневно сте у опасности да зарадите неку физичку повреду попут уганућа ноге, истегнутог лигамента, или не дај Боже неке озбиљније повреде.

Оно што смо овога пута истраживали јесте коме се то Новосађани најчешће обраћају за помоћ, уколико до оваквих неприлика дође?

Како уопште није тaјна колико се у последњих неколико година улагало у новосадске домове здравља, верујем да ће вам прва асоцијација бити управо неки од њих, међутим…

Фото: Градске инфо

Иако је на Лиману недавно у потпуности реконструисан и оспособљен нови Дом здравља, у коме су лепо направљене смернице коме се обраћати у случају одређеног проблема, ми, ето, поготово при спортским повредама прву помоћ тражимо у продавницама замрзнуте хране.

Верујем да смо се сви барем једном у животу нашли у ситуацији да изговарамо:“Добар дан, даћете ми пола киле грашка!“, те док нам продавачица пакује ову својеврсну и веома ефикасну врсту анестетика, покушавамо да изгледамо заинтересовани и за остале производе као да ћемо нешто заправо и да скувамо.

Процес је крајње једноставан. Кесу грашка у крпу, крпу на повреду и након што се поврће отопи, оток и бол су решени, или макар умањени.

Колико год вам у моменту зазвучало да карикирамо, истина је да смо сви кроз ово самолечење прошли барем неколико пута у животу, те да нам одлазак код лекара није био ни у малом мозгу.

Где још грешимо?

Када се у њој претерује, чак и вода, као најбоља ствар за наш организам, може бити штетна.

Уколико лед држимо предуго можемо само да направимо проблем који ће нас касније много више коштати. Дакле, лед се на отоку држи максимално двадесетак минута.

Нови распореди у новосадским апотекама учинили су да се понекад осећамо као да смо ушли у неки оргомни маркет. +

Принцип шалтера на коме ви постављате питање и тражите одговарајући лек за ваш проблем, у већини апотека заменили су рафови попуњени најразличитијим препаратима.

А знате нас Новосађане, само да је корпа пуна и да нам ничега не зафали. Тако смо се привикавајући се на нове системе накуповали витамина, разних лосиона, суплемената и осталих апотекарских потребштина које нам и нису неопходне.

Међу нашим куповинама обавезно су се налазила и два гела, један зелени или плави, а један црвени. Постоје разни произвођачи, те их нећемо помињати, али биће вам јасно када вам кажемо да мислимо на оне гелове који греју и оне који хладе.

Тако је, као по дифолту, скоро сваки новосадски дом у својој кућној апотеци поред бруфена и аспирина, добио једну зелену кутију препарата који ‘лади  и једну црвеног, који загрева.

Недовољно едуковани о томе када се који користи, као у инат, када нешто треба да хладимо ми узмемо да грејемо и обрнуто, а код доктора нико и не помишља, јер је, да се не лажемо, она прича о успореним Новосађанима који “имају каде“ одавно пала у воду.

Уколико дође до спортске повреде, отока, уганућа или истезања, неопходно је мазати гел који хлади, стављати лед и хлађењем смањивати упалне процесе, а ми смо, баш напротив, склони да на ужарено подручје “наложимо“ још мало ватре наносећи препарате који греју.

Веома је битно знати када се, шта и у коликој мери користи. Међутим, још је битније створити навику да редовно одлазимо код лекара.

Иако смо одавно превазишли праксу самолечења да, уколико нас боли зуб завежемо конац са једне стране за њега, а са друге за кваку и чекамо да нам неко нагло отвори врата, за друге болове и даље покушавамо да пронађемо решење на сличне, комичне, начине.

Када смо већ код зуба, Дом здравља “Нови Сад“ има мали милион својих објеката дуж читавог Града, а стоматолошке ординације налазе се у преко дванаест основних и средњих школа, те ако сте школарац, увек можете избећи гужву.

Фото: WikimediaCommons/Micki

На Новом насељу тренутно се налази ковид амбуланта, због које су регулатни прегледи пребачени у друге домове здравља, међутим, докле год постоје телефони и људи који нам могу дати неопходне информације о томе у ком објекту услед ванредне ситуације ради наш изабрани лекар, упалне процесе не смемо лечити боквицом.

Боквицу оставимо за салату!

Ипак, једно морамо признати, нисмо приметили да је ико осим наших суграђана толико маштовит када је у питању алетрнативно лечење, а не смемо ни да будемо исључиви, те да кажемо да одређени начини самопомоћи заиста не доносе резултате.

Било како било, здравство је све уређеније и у редовима се све мање чека.

Уколико вам се, рецимо, забоде и загноји трн, више времена ћете потрошити у природи проналазећи одговарајућу биљку која ће решити проблем, него прошетати до оближњег Дома здравља, јер макар њих има, равномерно распоређених, у свим куцима Новог Сада.

Adice dobile dom zdravlja, sledi obnova na Novom naselju

 

Преузмите андроид апликацију.