Novosađane „bije glas“ da su ljubitelji umetnosti, kulture i kulturnog ponašanja, što ih čini emancipovanim građanima. Međutim, uvek je poželjno prisetiti se lepog ponašanja tokom pozorišnih predstava ili koncerata.
Još u staroj Grčkoj kada je nastao teatar, ustanovljena su pravila ponašanja koja se i danas poštuju, a koje neki, nadamo se, slučajno krše.
Da ne bi puno mozgali dovoljno je da se svi pridržavamo nekoliko jednostavnih pravila. Posebno oni koji žele da posećuju vrhunske koncertne i pozorišne sale.
Ukoliko imate potrebu za kulturnim uzdizanjem i želite da sa svojom bliskom osobom provedete kvalitetno veče uz neki koncert ili predstavu SNP-a, na vreme se informišite o repertoaru i o samoj predstavi.
Kada koncert ili predstava počinju, recimo, u osam časova posle podne, red je da se pojavite ispred sale najmanje deset minuta ranije, kako biste imali dovoljno vremena da ostavite kaput ili jaknu i sednete na svoje mesto.
U salu se ulazi pre početka nastupa, ukoliko ste zakasnili na početak, a razvodnici su vas propustili u salu, potrudite se da što pre pronađete slobodno mesto, jer ukoliko potražite vaše mesto vrlo verovatno ćete ometati publiku i učesnike, na šta nemate pravo.
Za potrebe pronalaska mesta, sačekajte prvu pauzu tokom koje možete da se preselite na mesta za koja imate rezervaciju, a kad morate iz sale da izađete ranije, pristojno je da sačekate da se scena ili kompozicija završi dok traje aplauz.
Ako se dogodi da imate kartu sa mestom u sredini reda, bilo bi poželjno da se izvinite onima koje morate da podignete kako biste prošli dalje. Kroz red obavezno prolazite licem okrenutim prema ljudima koji sede.
Koncerte i predstave treba s pažnjom pratiti, zato je neprihvatljivo šuškati kesama, grickati semenke, razgovarati (bilo tiho ili glasno), fotografisati i snimati, odnosno praviti buku koja ometa ostatak publike, a posebno izvođače.
Potpuna tišina je u sali preko potrebna, tako da prehlađen čovek treba da ostane kod kuće kako ne bi svojom kijavicom i kašljem ometao tok pozorišnog komada.
Ukoliko poštujete pozorište kao instituciju, onda ćete na predstavu doći pristojno, elegantno i svečano obučeni.
Trenerke, iscepana garderoba, mini suknje, šorcevi, sportske patike ili papuče nikako nisu prikladna odevna kombinacija.
Dođite čisti, mirisni i doterani, ali izbegavajte prejake parfeme kako ne bi smetali ljudima oko vas, koristite garderobu koja je prilagođena za odlaganje jakni, kaputa, mantila, kišobrana i širokih šešira.
Ukoliko povedete dete sa sobom, pre nego što počne koncert ili predstava, objasnite mu pravila ponašanja, informišite ga na vreme o tome šta ćete pratiti i, ukoliko ima pitanja, objasnite ih u vreme pauze.
Korišćenje mobilnog telefona u toku nastupa se smatra izuzetno nepristojnim, jer svetlo koje sija sa displeja telefona u sali deluje zaslepljujuće, te može da zasmeta glumcima ili muzičarima.
I dok odgovarate na SMS poruke ili mejlove, obavezno isključite zvono, to je bar elementarna kultura za koju nije potrebno mnogo truda, da ne govorimo o odgovaranju na poziv.
Ukoliko vam se dopao koncert ili predstava, na kraju nagradite izvođače velikim aplauzom, nemojte biti škrti za jak pljesak, to je za njih najlepša muzika. Ukoliko niste sigurni da li je pravi momenta za aplauz, najbolje da se suzdržite i ne odreagujete ishitreno.
Ako želite da budete sigurni kada na koncertu da aplaudirate, to je zasigurno trenutak kada se ansambl penje na scenu, takođe kada solista pristupa orkestru kao i trenutak kada dirigent prilazi celokupnom ansamblu.
Intenzitet aplauza je praćen zadovoljstvom publike na određeno delo, zato ne štedite dlanove, jer na taj način možete izmamiti još jedan bis.
Lepo je što se novosadska publika sve više interesuje za koncerte klasične muzike ili druge kulturne sadržaje, ali kada bismo se svi pridržavali ovih nekoliko pravila, opravdali bismo onaj čuveni termin „obrazovana publika“.
Preuzmite android aplikaciju.