Početna > Srbija
Srbija

Po čemu je poznata Srbija? Odgovor daju Brazilac, Nigerijac, Rumun, Englez…

Često mislimo da sami najviše i najbolje poznajemo sebe, ali ponekad nam perspektiva drugih otvori oči. Na jednom forumu povela se polemika oko toga „po čemu je Srbija poznata u vašoj državi“, a odgovori su stizali sa svih krajeva planete.
Foto: Gradske info/Wikimedia Commons

Odgovori su razni, ali oni sa najviše pozitivnih reakcija izdvojili su se na vrhu foruma „Quora“. Jedan takav je i odgovor iz komšijske Rumunije, u kojem Tibor Moldvai taksativno nabraja po čemu Rumuni znaju Srbiju i Srbe.

Najpe, duga i stalna borba protiv Otomanskog carstva i nacionalizam i patriotizam.

Zatim, osvrt je na Jugoslaviji, Srbija je poznata kao bivša članica ove zajednice, a Tito je takođe bio veoma poznata ličnost u Rumuniji. Nakon njegove smrti u Rumuniji je proglašeno 7 dana žalosti.

Foto: Wikimedia Commons

Tu su i ratovi devedesetih, bombardovanje, gde Tibor pominje kako su mnogi Rumuni prodavali gorivo Srbima kada je naša država bila pod sankcijama.

Ranije su, kaže, bili poznati i srpski „šverceri“ kola u Nemačkoj, ali kako kaže, od tada je ovaj biznis postao manje-više internacionalnog karaktera.

Naravno, pominje Partizan i Crvenu zvezdu, srpske košarkaše i košarkaške trenere, ali i Novaka Đokovića.

Ističu se, kako kaže, ukusna hrana i veličine porcija. Ipak, njemu je najdraža srpska muzika, ali ne turbo-folk, već kako kaže, prava srpska muzika.

Foto: Wikimedia Commons

Pablo Emanuel, Brazilac, svoj odgovor dao je kroz sliku i priču o onome što Brazilci najviše vole, a to je fudbal.

„Ovo je koreografija na Olimpijskom stadionu u Rio de Žaneiru u bojama zastave Srbije, ja sam držao jednu crvenu kockicu u donjem delu tribine“, kaže on, a zatim otkriva i zašto.

Foto: PrtSc/Quora

Reč je o lokalnom heroju, Dejanu „Rambu“ Petkoviću, kojeg zna 99% brazilskog stanovništva, tvrdi Pablo. Nije zvezda u Evropi, ali je „superstar“ u Brazilu gde je sa legendarnim Adrijanom vodio Flamengo do prve titule posle 17 godina.

Pablo kaže da, osim Petkovića, pojedini Brazilci znaju za ratove devedesetih i srpske košarkaše, ali ipak, za većinu je to rodna država „Ramba“.


Boris Ezomo na pitanje o Srbiji odgovorio je iz daleke Nigerije, gde kako kaže, postoje tri različita odgovora na ovo pitanje, zbog različitih nivoa znanja i obrazovanja stanovništva.

Obrazovani Nigerijci, kaže Boris, znaju Teslu.

Foto: WikimediaCommons/Dickenson V. Alley

„Navodno američko-srpski naučnik. Nama je Srbin. Zašto? Zato što su u svakoj američkoj naučnoj kategoriji i Nigerijci, odgajani u Nigeriji, obrazovni u Nigeriji, a američko državljanstvo dobiju tek kada su već značajni. Tako da mi razumemo da je Tesla Srbin do kosti“, piše ovaj Nigerijac.

Zatim, kaže on, ima onih „TV edukovanih“ Nigerijaca, a nažalost, televizija u Nigeriji je ranije bila pretežno američka. „To je bilo u vreme ratova devedesetih u Jugoslaviji, možete da zamislite kako su Srbi predstavljeni“.

„Poslednja grupa Nigerijaca muči se da preživi i ne bi mogla da pronađe Srbiju ni na označenoj mapi“, zaključuje Boris.

Foto: Wikimedia Commons

Tanja iz Bugarske Srbiju zna po Leskovačkom roštilju i roštiljijadi, Novaku Đokoviću, rakiji, muzici i pevačima kao što su Lepa Brena, Šaban Šaulić, Ceca i ostali.

Pominje i ćirilično pismo, Jugoslaviju, neizostavni su Tesla, Zvezda i Partizan, a kako kaže, Srbija je poznata i po noćnom životu, koji Bugari takođe vole.

Foto: Gradske info

Ričard Lok kaže da prosečni Englez zna da je „neki Srbin započeo Prvi svetski rat ubistvom Ferdinanda“, takođe da su u ratovima 1990-ih Srbi bili „loši momci“, a na kraju izlistava i imena srpskih fudbalera koji su igrali Premijer ligu – Vidić, Tadić, Matić, Kolarov, Ivanović i Milivojević.

Foto: WikimediaCommons/Austin Osuide

Deca Mileve i Alberta Ajnštajna krštena u Nikolajevskoj crkvi u Novom Sadu

Preuzmite android aplikaciju.