Svi znamo simptome nedovoljnog unosa tečnosti, tako da znamo i koliko je važno piti dovoljno vode svaki dan da ostanemo hidrirani. Ali da li znate kada ste popili previše vode? Opijanje vodom (predoziranje) je fenomen koji zaista postoji.
Ako niste pažljivi, previše vode može dovesti do nekih veoma neprijatnih simptoma kao što su zbunjenost, dezorijentacija, glavobolja, mučnina i povraćanje. Dugoročne posledice mogu uključiti slabost mišića, napade, pa čak i komu, a u ekstremnim slučajevima može doći do smrti. Ovi simptomi su, naravno, retki, a da biste došli do tog nivoa zaista morate piti puno vode – litara i litara vode u vrlo kratkom vremenskom periodu.
Problem je u soli
Hiponatremija je stanje u kojem opada nivo natrijuma u krvi. Kada u smešu dodamo previše vode, ona se razblaži, a ista stvar se dešava i sa našom krvlju kada popijemo previše vode, krv se razređuje i gubi svoje prirodne soli. Ako nivo natrijuma padne prenizak, voda počinje da ulazi u krvne ćelije, što može dovesti do svih prethodno navedenih problema.
Koja je prava količina vode?
Idealna količina vode za vas zavisi od mnogih faktora uključujući vašu visinu, težinu, nivo dnevne aktivnosti, ishranu… Morate poznavati svoje telo i zadovoljiti njegove potrebe. Jedno od pravila kaže da pijete vodu kada ste žedni – vaše telo vam govori kada mu je potrebna voda i ovaj mehanizam treba da obezbedi da ste uvek hidrirani.
Neverovatan razlog zašto bi trebalo da koristite toplu vodu za pravljenje kockica leda
Preuzmite android aplikaciju.