Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Petrovaradin dobija botaničku baštu s japanskim vrtom

Botanička bašta koja bi pored naučnog dela trebalo da ima i izložbeni, u okviru kog će se prostirati kolekcija ruža i japanski vrt, planirana je uz severoistočni obod odbrane Hornverka Petrovaradinske tvrđave na 4.21 hektara.
Foto: Gradske info

Predlog odluke kojom se predlagalo otuđenje neizgrađenog građevinskog zemljišta Republike Srbije u javnu svojinu Grada Novog Sada, neposrednom pogodbom, bez naknade, a za potrebe izgradnje botaničke bašte, usvojen je od strane odbornika Skupštine grada.

Zamenik gradonačelnika Novog Sada Milan Đurić ranije je istakao da Grad namerava da od NP “Fruška gora” preuzme jednu parcelu u Petrovaradinu za potrebe buduće botaničke bašte, koja je planirana u podnožju Petrovaradinske tvrđave, iza Lovotursa.

– Botanička bašta će služiti za istraživanje, omogućiće stručnu edukaciju, saradnju sa drugim institicijama u zemlji i inostranstvu i za uživanje, odmor i rekreaciju – kazao je Đurić.

U urbanističkom projektu koji je bio pred odboricima Skupštine grada je istaknuto da kao komplementarni sadržaj, u kulturnom i turističkom smislu, dobro upotpunjuje opštu ponudu Petrovaradinske tvrđave.

U  njemu stoji da se izdvajaju tri glavna dela: administrativno-informativni (Vizitor centar), izložbeni, i naučni deo.

– Svaka od ovih zona ispunjava specifične zadatke, ima svoju strukturu, sadržaje i zauzima određenu površinu. Zona Vizitor centra obuhvata: prodajni prostor, kancelarije, multimedijalnu salu, biblioteku, prostorije za herbarijum, čitaonicu za stručne skupove, manji zatvoreni muzej i sl. Izložbeni deo, duž glavne komunikacije u kompleksu koji spaja dva ulaza u Botaničku baštu, obuhvata: kolekciju šiblja, dekorativnog drveća, ruža, drugog cveća, japanskn vrt, platoe za odmor sa fontanama, cvetnjacima, skulpturama, pergolom i klupama – istaknuto je u projektu.  Eekonomsko-proizvodni deo trebalo bi da sadrži : laboratorijske prostorije, eksperimentalno naučnoistraživačko polje, manji proizvodni pogon za održavanje bašte, prostor za prodaju sadnica posetiocima, tople i hladne leje, manipulativne prostore i manju staklenu baštu.


Rozarijum

U najširem delu kompleksa predviđeno je centralno mesto za kolekciju ruža- rozarijum, koji se može izvesti donacijama brojnih uzgajivača ruža iz okoline Petrovaradina i Novog Sada. Predviđeno je na 1.903 metra kvadratna da ruže budu sađene u kvadratna i kružna polja, a oko centralnog dela puzavice uz stubove. Pored ruža na ovom prostoru mogu biti razne dekorativne vrste drveća, niskih četinara, šiblja i cvetnih elemenata.


Kako su u mnogim svetskim botaničkim baštama formirani japanski vrtovi, predviđeno je da i u ovoj bašti nađe mesto jedan takav. Predviđena je vodena površina, dubine 70 cm koja bi mogla da posluži i kao mesto izlaganja i gajenja akvatičnih biljaka i onih koje rastu pored vode. Kako bi vodene površine činile najprivlačnijim u parkovskom prostoru, treba ih upotpuniti karakterističnim elementima: mostićima, paviljonima, kamenim svetiljkama. U sklopu prostora japanskog vrta predviđena su i dva veštačka brdašca visine do 1,5 m, na kojima će se formirati alpinum koji  predstavlja kombinaciju kamena, cvetnih elemenata i niskog četinarskog i listopadnog šiblja.

Posetioci će biti vođeni stazama do platoa i izložbenih delova kako bi biljke bile što dostupnije pogledima.

Iako je većini asocijacija za Petrovaradin upravo Tvrđava, oni stari lokalci ipak izdvajaju neka druga mesta kao ključna u ličnoj karti ovog kvarta

 

Preuzmite android aplikaciju.