Ботаничка башта која би поред научног дела требало да има и изложбени, у оквиру ког ће се простирати колекција ружа и јапански врт, планирана је уз североисточни обод одбране Хорнверка Петроварадинске тврђаве на 4.21 хектара.
Предлог одлуке којом се предлагало отуђење неизграђеног грађевинског земљишта Републике Србије у јавну својину Града Новог Сада, непосредном погодбом, без накнаде, а за потребе изградње ботаничке баште, усвојен је од стране одборника Скупштине града.
Заменик градоначелника Новог Сада Милан Ђурић раније је истакао да Град намерава да од НП “Фрушка гора” преузме једну парцелу у Петроварадину за потребе будуће ботаничке баште, која је планирана у подножју Петроварадинске тврђаве, иза Ловотурса.
– Ботаничка башта ће служити за истраживање, омогућиће стручну едукацију, сарадњу са другим инститицијама у земљи и иностранству и за уживање, одмор и рекреацију – казао је Ђурић.
У урбанистичком пројекту који је био пред одборицима Скупштине града је истакнуто да као комплементарни садржај, у културном и туристичком смислу, добро употпуњује општу понуду Петроварадинске тврђаве.
У њему стоји да се издвајају три главна дела: административно-информативни (Визитор центар), изложбени, и научни део.
– Свака од ових зона испуњава специфичне задатке, има своју структуру, садржаје и заузима одређену површину. Зона Визитор центра обухвата: продајни простор, канцеларије, мултимедијалну салу, библиотеку, просторије за хербаријум, читаоницу за стручне скупове, мањи затворени музеј и сл. Изложбени део, дуж главне комуникације у комплексу који спаја два улаза у Ботаничку башту, обухвата: колекцију шибља, декоративног дрвећа, ружа, другог цвећа, јапанскн врт, платое за одмор са фонтанама, цветњацима, скулптурама, перголом и клупама – истакнуто је у пројекту. Еекономско-производни део требало би да садржи : лабораторијске просторије, експериментално научноистраживачко поље, мањи производни погон за одржавање баште, простор за продају садница посетиоцима, топле и хладне леје, манипулативне просторе и мању стаклену башту.
Розаријум
У најширем делу комплекса предвиђено је централно место за колекцију ружа- розаријум, који се може извести донацијама бројних узгајивача ружа из околине Петроварадина и Новог Сада. Предвиђено је на 1.903 метра квадратна да руже буду сађене у квадратна и кружна поља, а око централног дела пузавице уз стубове. Поред ружа на овом простору могу бити разне декоративне врсте дрвећа, ниских четинара, шибља и цветних елемената.
Како су у многим светским ботаничким баштама формирани јапански вртови, предвиђено је да и у овој башти нађе место један такав. Предвиђена је водена површина, дубине 70 цм која би могла да послужи и као место излагања и гајења акватичних биљака и оних које расту поред воде. Како би водене површине чиниле најпривлачнијим у парковском простору, треба их употпунити карактеристичним елементима: мостићима, павиљонима, каменим светиљкама. У склопу простора јапанског врта предвиђена су и два вештачка брдашца висине до 1,5 м, на којима ће се формирати алпинум који представља комбинацију камена, цветних елемената и ниског четинарског и листопадног шибља.
Посетиоци ће бити вођени стазама до платоа и изложбених делова како би биљке биле што доступније погледима.
Преузмите андроид апликацију.