Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Dozvolite sebi da se izgubite u Novom Sadu

Da li ste znali da u Novom Sadu postoje četiri pešačke rute kojima šetači mogu da se vode kako bi videli što interesantniji sadržaj našeg grada?
Foto: Gradske info

Novi Sad je jedan od najbolje organizovanih gradova Srbije kada je turizam u pitanju. Poznat je po svojim kulturnim i istorijskim ustanovama koje uvek vredi iznova posetiti. Mnoštvo kulturno-obrazovnih institucija, smeštenih na relativno maloj udaljenosti jedne od druge, svakako doprinosi kvalitetnoj ponudi. Ako se u celu jednačinu još doda i brza pruga između Novog Sada i Beograda, kojom se od jednog do drugog grada može stići za malo više od pola sata, ni ne čudi što su muzeji u Novom Sadu dobro posećeni, a za pozorišne predstave se neretko traži karta više.

Osim turista na lokalnom nivou, nije zanemarljiv ni broj stranih turista koji do našeg grada stižu rečnim putem, nekim od kruzera, kojih neretko bude i po nekoliko privezanih uz novosadski pristan.

Broju posetilaca našeg grada bez sumnje doprineo je i veliki broj stranih državljana, koji su se silom prilika zbog situacije u matičnim državama naselili u Srbiji, neki privremeno, a neki dugoročno.

A kada svi oni dođu u Novi Sad, pitanje je koja ruta je najbolja za obilazak našeg grada, jer većina dolazi samo na jednodnevne ekskurzije, te za što manje vremena treba da obiđe što više.

Naravno, uvek je najlepše napraviti svoju rutu prema inspiraciji, ali kao što svi znamo ima i onih dana kada ni sami ne znate kuda biste pošli…
Foto: Gradske info

U takvim prilikama naš grad se potrudio da ponudi pomoć pri odlučivanju koji je to najzanimljiviji put za istraživanje Novog Sada.

Rute su razvrstane prema bojama. Postoje crvena, plava, žuta i zelena, a crvena je najsadržajnija.

Crvenom rutom kreće se od Gradske kuće, obilaze se spomenik Svetozara Miletića, Hotel Vojvodina, Rimokatolička crkva imena Marijinog, Kulturni centar Novog Sada, Ulica Laze Telečkog, Grčkoškolska ulica, Saborona crkva, i Jovina gimnazija.

Put od Jovine gimnazije nastavlja se ka Matici srpskoj, Nikolajevskoj crkvi, Novosadskom pozorištu, Sinagogi i na kraju Srpskom narodnom pozorištu.

Foto: Gradske info

Plava ruta vodi na drugu stranu. Kreće se Zmaj Jovinom ulicom i prolazi se pored njegovog spomenika i Vladičanskog dvora. Na ulazu u Dunavsku ulicu nalazi se Gradska biblioteka i prolazeći tuda stiže se do Dunavskog parka i Pozorišta mladih.

Na ruti se dalje nalaze Muzej Vojvodine, Muzej savremene umetnosti, Riblja pijaca, zgrada Vlade i Skupštine AP Vojvodine, Trg Galerija i Muzej prisajedinjenja 1918, a na kraju i spomenik Kralju Petru I Karađorđeviću.

Žuta ruta vodi Petrovaradinskom tvrđavom. Obilazi se Kapela Svetog Apostola Pavla i kuća Josipa Jelačića. Prolazi se kroz Beogradsku kapiju, i penje se na tvrđavu gde se može naći još interesantnog sadržaja.

Foto: Gradske info

Na terasi tvrđave možete obići Sahat toranj, planetarijum, podzemne vojne galerije, Muzej Grada Novog Sada, Udruženje likovni krug, Leopoldovu kapiju i Atelje 61.

Poslednja, najkraća ruta, je zelena ruta. Ovu rutu čine Univerzitetski kampus, SPENS, Prirodnjačka zbirka Zavoda za zaštitu prirode, Stadion FK Vojvodine, Štrand, Sunčani kej, Kineska četvrt i za kraj Spomenik žrtvama racije.

Naravno, na svakoj od ovih ruta, osim navedenog sadržaja, ima još mnogo toga da se vidi i institucija da se poseti. Za nekoga je omiljena pešačka ruta na Keju, Bulevaru Evrope ili na Novom Naselju, izbora je zaista mnogo.
Foto: Gradske info

Čak i ako ste rođeni i odrasli u Novom Sadu, ne bi škodilo da isprobate neku od pešačkih ruta. Koliko smo samo puta posetili neki drugi grad u Srbiji ili inostranstvu, te tamo pogledali i obišli sve lokacije tog mesta, a svoj sopstveni grad nismo upoznali.

Vrlo smo skloni da stvari uzimamo zdravo za gotovo, često prolazimo pored prelepih zgrada koje čine jedinstveno arhitektonslo i istorijsko nasleđe našeg grada, a da ni ne zastanemo bar da primetimo jedinstvenu lepotu i umeće starih graditelja. Volimo da se pohvalimo pojedinim stvarima i lokalitetima koji predstavljaju simbole našeg grada, a kada nam u goste dođe neko sa strane, ne znamo ništa da kažemo o tome.

Naravno, nije potrebno pretvoriti se u enciklopediju, gde ćete da „tresete“ činjenice i podatke o istoriji i arhitekturi grada, već je dovoljno da odvojite samo malo vremena i dozvolite sebi da budete „turista“ u sopstvenom gradu, kako bi ste videli svoj grad i nekim drugim očima. Sigurno ćete nakon toga početi da ga doživljavate na jedan potpuno drugačiji način, a samim tim povedete i više računa o njemu.

Zmaj Jovinu ulicu krasi kuća koju je projektovao poznati novosadski graditelj Andreas Haner (FOTO/VIDEO)

 

Preuzmite android aplikaciju.