Да ли сте знали да у Новом Саду постоје четири пешачке руте којима шетачи могу да се воде како би видели што интересантнији садржај нашег града?
Нови Сад је један од најбоље организованих градова Србије када је туризам у питању. Познат је по својим културним и историјским установама које увек вреди изнова посетити. Мноштво културно-образовних институција, смештених на релативно малој удаљености једне од друге, свакако доприноси квалитетној понуди. Ако се у целу једначину још дода и брза пруга између Новог Сада и Београда, којом се од једног до другог града може стићи за мало више од пола сата, ни не чуди што су музеји у Новом Саду добро посећени, а за позоришне представе се неретко тражи карта више.
Осим туриста на локалном нивоу, није занемарљив ни број страних туриста који до нашег града стижу речним путем, неким од крузера, којих неретко буде и по неколико привезаних уз новосадски пристан.
Броју посетилаца нашег града без сумње допринео је и велики број страних држављана, који су се силом прилика због ситуације у матичним државама населили у Србији, неки привремено, а неки дугорочно.
А када сви они дођу у Нови Сад, питање је која рута је најбоља за обилазак нашег града, јер већина долази само на једнодневне екскурзије, те за што мање времена треба да обиђе што више.
Наравно, увек је најлепше направити своју руту према инспирацији, али као што сви знамо има и оних дана када ни сами не знате куда бисте пошли…
У таквим приликама наш град се потрудио да понуди помоћ при одлучивању који је то најзанимљивији пут за истраживање Новог Сада.
Руте су разврстане према бојама. Постоје црвена, плава, жута и зелена, а црвена је најсадржајнија.
Црвеном рутом креће се од Градске куће, обилазе се споменик Светозара Милетића, Хотел Војводина, Римокатоличка црква имена Маријиног, Културни центар Новог Сада, Улица Лазе Телечког, Грчкошколска улица, Саборона црква, и Јовина гимназија.
Пут од Јовине гимназије наставља се ка Матици српској, Николајевској цркви, Новосадском позоришту, Синагоги и на крају Српском народном позоришту.
Плава рута води на другу страну. Креће се Змај Јовином улицом и пролази се поред његовог споменика и Владичанског двора. На улазу у Дунавску улицу налази се Градска библиотека и пролазећи туда стиже се до Дунавског парка и Позоришта младих.
На рути се даље налазе Музеј Војводине, Музеј савремене уметности, Рибља пијаца, зграда Владе и Скупштине АП Војводине, Трг Галерија и Музеј присаједињења 1918, а на крају и споменик Краљу Петру I Карађорђевићу.
Жута рута води Петроварадинском тврђавом. Обилази се Капела Светог Апостола Павла и кућа Јосипа Јелачића. Пролази се кроз Београдску капију, и пење се на тврђаву где се може наћи још интересантног садржаја.
На тераси тврђаве можете обићи Сахат торањ, планетаријум, подземне војне галерије, Музеј Града Новог Сада, Удружење ликовни круг, Леополдову капију и Атеље 61.
Последња, најкраћа рута, је зелена рута. Ову руту чине Универзитетски кампус, СПЕНС, Природњачка збирка Завода за заштиту природе, Стадион ФК Војводине, Штранд, Сунчани кеј, Кинеска четврт и за крај Споменик жртвама рације.
Наравно, на свакој од ових рута, осим наведеног садржаја, има још много тога да се види и институција да се посети. За некога је омиљена пешачка рута на Кеју, Булевару Европе или на Новом Насељу, избора је заиста много.
Чак и ако сте рођени и одрасли у Новом Саду, не би шкодило да испробате неку од пешачких рута. Колико смо само пута посетили неки други град у Србији или иностранству, те тамо погледали и обишли све локације тог места, а свој сопствени град нисмо упознали.
Врло смо склони да ствари узимамо здраво за готово, често пролазимо поред прелепих зграда које чине јединствено архитектонсло и историјско наслеђе нашег града, а да ни не застанемо бар да приметимо јединствену лепоту и умеће старих градитеља. Волимо да се похвалимо појединим стварима и локалитетима који представљају симболе нашег града, а када нам у госте дође неко са стране, не знамо ништа да кажемо о томе.
Наравно, није потребно претворити се у енциклопедију, где ћете да „тресете“ чињенице и податке о историји и архитектури града, већ је довољно да одвојите само мало времена и дозволите себи да будете „туриста“ у сопственом граду, како би сте видели свој град и неким другим очима. Сигурно ћете након тога почети да га доживљавате на један потпуно другачији начин, а самим тим поведете и више рачуна о њему.
Преузмите андроид апликацију.