Panama Siti, glavni grad Paname, često se naziva “Njujorkom Centralne Amerike“ zbog svog kosmopolitizma i upečatljivog horizonta načičkanog neboderima, modernih građevina i raskošnih hotela. Ovaj dinamični grad spaja bogatu istoriju, živahnu kulturu (kako uličnu, tako i institucionalnu) i zadivljujuće prirodne lepote, što ga čini jednom od najzanimljivijih destinacija za putovanja u centralnoj Americi, makar kada su u pitanju gradovi.
Grad ima dugu i složenu istoriju koja seže do njegovog osnivanja 1519. godine. Prvobitni grad, poznat kao Panama Viejo (Stara Panama), bio je prva španska kolonijalna naseobina na Pacifičkoj obali. Međutim, 1671. godine grad je uništen tokom napada čuvenog pirata Henrija Morgana. Danas su ruševine Panama Viejo pod zaštitom UNESCO-a i predstavljaju fascinantno mesto za istraživanje. Nakon uništenja Panama Viejo, obnovljeni grad je preseljen nekoliko kilometara zapadnije, gde je osnovan Casco Viejo, ili Stari Grad. Ova oblast je postala srce kulturnog i političkog života Paname, a danas je poznata po šarmantnim kaldrmisanim ulicama, kolonijalnoj arhitekturi i živopisnim trgovima.
Jedna od najvažnijih znamenitosti u Panama Sitiju je, podrazumeva se, Panamski kanal, koji povezuje Atlantski i Pacifički okean. Ovaj inženjerski podvig posle mnogo planiranja koji su pošli naopako konačno je završen 1914. godine i predstavlja ključnu tačku za globalnu trgovinu.
Turisti mogu obići Miraflores centar za posetioce, gde se izbliza vide brodovi kako prolaze kroz fascinantni kanal zahvaljujući genijlnom inženjerskom rešenju i gde se može naučiti više o celom poduhvatu i njegovom kako istorijskom tako i ekonomskom značaju.
Kanal je bio pod kontrolom Sjedinjenih Američkih Država sve do 31. decembra 1999. godine, kada je zvanično predat Panami. Danas kanal čini značajan deo panamske ekonomije i nacionalnog identiteta.
Biser grada svakako je Casco Viejo. Ova istorijska četvrt kao stvorena je za šetnje, istraživanje umetničkih galerija, posetu katedralama i uživanje u lokalnoj kuhinji. Ne propustite barove na krovovima zgrada, odakle se pruža prelep pogled na grad i na okean. Ovo je i pravo mesto za kupovinu poznatog “panamskog šešira”. Ipak, treba imati na umu da ovaj kako mnogi misle simbol Paname zapravo ne potiče iz Paname, te da mu je naziv obmanjujuć.
Prava domovina šešira je Ekvador, gde se ovi šeširi izrađuju ručno od vlakana biljke toquilla. Ova vlakna su lagana, izdržljiva i pogodna za pravljenje šešira koji su udobni za nošenje u toplim klimama. Šešir je zbog istorijske zablude preimenovan u 19. veku, tokom izgradnje Panamskog kanala kada su šeširi iz Ekvadora masovno transportovani preko Paname i tamo prodavani radnicima i turistima.
Kada su ljudi kupovali šešire u Panami, pretpostavili su da su oni proizvedeni u toj zemlji, te je ime „panamski šešir“ postalo globalno poznato. Panamski šešir je dobio ogroman međunarodni publicitet kada je američki predsednik Teodor Ruzvelt 1906. godine posetio Panamu tokom izgradnje Panamskog kanala.
Fotografisan je sa ovim šeširom, što je dodatno učvrstilo verovanje da potiče iz Paname. U međuvremenu, tradicija pravljenja panamskih šešira u Ekvadoru je toliko značajna da je UNESCO 2012. godine stavio ovaj zanat na svoju listu nematerijalne kulturne baštine čovečanstva.
Nekadašnji grad, Panama Viejo, danas i dalje “živi” kroz svoje ruševine, a poseta istima je poseban doživljaj. Tu je i muzej u kom se mogu saznati detalji o životu u kolonijalnom periodu.
Za potpuno drugačiji doživljaj Panama Sitija tu je “Cinta Costera”. Ovaj moderni deo grada uz vodu pruža priliku za uživanje u pogledu na horizont grada i zaliv, a idealna je i za šetnju, vožnju bicikla ili džogiranje. U blizini se nalazi i Bio muzej, dizajniran od strane slavnog arhitekte Frenka Gerija. Ovaj muzej pruža fascinantan uvid u biodiverzitet Paname i njen značaj kao poveznice između Severne i Južne Amerike.
Najviša tačka u gradu je Ankon brdo koje nudi spektakularan pogled na Panamski kanal, Stari Grad i moderni deo grada. Brdo je takođe dom raznolikom biljnim i životinjskim vrstama. Inače, Panama Siti je jedini glavni grad na svetu koji ima džunglu unutar svojih granica. Nacionalni park Metropolitan je idealno mesto za beg u prirodu, gde se mogu videti razne vrste ptica, majmuna i drugih životinja.
Panama Siti je pravi raj i za ljubitelje hrane. Tradicionalna panamska kuhinja kombinuje španske, afričke i domorodačke note, ali prepoznaje se i uticaj SAD. Neka od jela koja se ne smeju propustiti uključuju ceviche (sveža riba marinirana u citrusnom soku), sancocho (pileća supa sa povrćem) i patacones (pržene zelene banane). U Casco Viejo se nalaze brojni restorani koji nude savremene interpretacije tradicionalnih jela. Grad je domaćin i jednog od najstarijih svetskih karnevala, koji se održava u februaru svake godine. Tokom ovog događaja, ulice su preplavljene muzikom, plesom i živopisnim kostimima.
Preuzmite android aplikaciju.