Панама Сити, главни град Панаме, често се назива “Њујорком Централне Америке“ због свог космополитизма и упечатљивог хоризонта начичканог небодерима, модерних грађевина и раскошних хотела. Овај динамични град спаја богату историју, живахну културу (како уличну, тако и институционалну) и задивљујуће природне лепоте, што га чини једном од најзанимљивијих дестинација за путовања у централној Америци, макар када су у питању градови.
Град има дугу и сложену историју која сеже до његовог оснивања 1519. године. Првобитни град, познат као Panama Viejo (Стара Панама), био је прва шпанска колонијална насеобина на Пацифичкој обали. Међутим, 1671. године град је уништен током напада чувеног пирата Хенрија Моргана. Данас су рушевине Panama Viejo под заштитом UNESCO-а и представљају фасцинантно место за истраживање. Након уништења Panama Viejo, обновљени град је пресељен неколико километара западније, где је основан Casco Viejo, или Стари Град. Ова област је постала срце културног и политичког живота Панаме, а данас је позната по шармантним калдрмисаним улицама, колонијалној архитектури и живописним трговима.
Једна од најважнијих знаменитости у Панама Ситију је, подразумева се, Панамски канал, који повезује Атлантски и Пацифички океан. Овај инжењерски подвиг после много планирања који су пошли наопако коначно је завршен 1914. године и представља кључну тачку за глобалну трговину.
Туристи могу обићи Мирафлорес центар за посетиоце, где се изблиза виде бродови како пролазе кроз фасцинантни канал захваљујући генијлном инжењерском решењу и где се може научити више о целом подухвату и његовом како историјском тако и економском значају.
Канал је био под контролом Сједињених Америчких Држава све до 31. децембра 1999. године, када је званично предат Панами. Данас канал чини значајан део панамске економије и националног идентитета.
Бисер града свакако је Casco Viejo. Ова историјска четврт као створена је за шетње, истраживање уметничких галерија, посету катедралама и уживање у локалној кухињи. Не пропустите барове на крововима зграда, одакле се пружа прелеп поглед на град и на океан. Ово је и право место за куповину познатог “панамског шешира”. Ипак, треба имати на уму да овај како многи мисле симбол Панаме заправо не потиче из Панаме, те да му је назив обмањујућ.
Права домовина шешира је Еквадор, где се ови шешири израђују ручно од влакана биљке toquilla. Ова влакна су лагана, издржљива и погодна за прављење шешира који су удобни за ношење у топлим климама. Шешир је због историјске заблуде преименован у 19. веку, током изградње Панамског канала када су шешири из Еквадора масовно транспортовани преко Панаме и тамо продавани радницима и туристима.
Када су људи куповали шешире у Панами, претпоставили су да су они произведени у тој земљи, те је име „панамски шешир“ постало глобално познато. Панамски шешир је добио огроман међународни публицитет када је амерички председник Теодор Рузвелт 1906. године посетио Панаму током изградње Панамског канала.
Фотографисан је са овим шеширом, што је додатно учврстило веровање да потиче из Панаме. У међувремену, традиција прављења панамских шешира у Еквадору је толико значајна да је UNESCO 2012. године ставио овај занат на своју листу нематеријалне културне баштине човечанства.
Некадашњи град, Панама Виејо, данас и даље “живи” кроз своје рушевине, а посета истима је посебан доживљај. Ту је и музеј у ком се могу сазнати детаљи о животу у колонијалном периоду.
За потпуно другачији доживљај Панама Ситија ту је “Cinta Costera”. Овај модерни део града уз воду пружа прилику за уживање у погледу на хоризонт града и залив, а идеална је и за шетњу, вожњу бицикла или џогирање. У близини се налази и Био музеј, дизајниран од стране славног архитекте Френка Герија. Овај музеј пружа фасцинантан увид у биодиверзитет Панаме и њен значај као повезнице између Северне и Јужне Америке.
Највиша тачка у граду је Анкон брдо које нуди спектакуларан поглед на Панамски канал, Стари Град и модерни део града. Брдо је такође дом разноликом биљним и животињским врстама. Иначе, Панама Сити је једини главни град на свету који има џунглу унутар својих граница. Национални парк Метрополитан је идеално место за бег у природу, где се могу видети разне врсте птица, мајмуна и других животиња.
Панама Сити је прави рај и за љубитеље хране. Традиционална панамска кухиња комбинује шпанске, афричке и домородачке ноте, али препознаје се и утицај САД. Нека од јела која се не смеју пропустити укључују ceviche (свежа риба маринирана у цитрусном соку), sancocho (пилећа супа са поврћем) и patacones (пржене зелене банане). У Casco Viejo се налазе бројни ресторани који нуде савремене интерпретације традиционалних јела. Град је домаћин и једног од најстаријих светских карневала, који се одржава у фебруару сваке године. Током овог догађаја, улице су преплављене музиком, плесом и живописним костимима.
Преузмите андроид апликацију.