Ovulacija je proces u kome se zrela jajna ćelija oslobađa iz jajnika. Javlja se otprilike 14. dana ciklusa, a u vreme ovulacije šanse za trudnoću su veće. Kod nekih žena ovulacija se može manifestovati bolom ili pražnjenjem, dok će kod drugih, iz određenih razloga, izostati.
Šta je ovulacija?
Kod žena koje imaju redovan ciklus, ovulacija se javlja svakog meseca. U ovo doba meseca, zrela jajna ćelija se oslobađa iz jednog jajnika. Nakon što se oslobodi, jaje se kreće niz jajovod i ostaje tamo do 24 sata, gde se zatim može oploditi.
Iako jajna ćelija živi samo 24 sata, spermatozoida može da preživi u materici tri do pet dana, tako da trudnoća može nastupiti i nakon odnosa koji se dogodio oko pet dana pre ovulacije i jedan dan posle ovulacije. Nakon ovulacije, nivo hormona progesterona se povećava, što pomaže u pripremi materice za trudnoću. U vreme ovulacije postoji najveća šansa za trudnoću. Kada menstrualni ciklus traje 28 dana, ovulacija se javlja od 12. do 14. dana pre početka nove menstruacije. Kod žena koje nemaju redovan ciklus koji traje 28 dana, ovulacija može da nastupi pre ili kasnije, a to se može pratiti brojnim aplikacijama koje nude menstrualne kalendare pomoću kojih se može pratiti stanje i potom izračunati kada je ovulacija.
Kako prepoznati ovulaciju?
Pored kalendara, neke žene će moći da prepoznaju ovulaciju i po simptomima kao što su providan, rastegljiv iscedak koji ponekad može biti braon, dok neke mogu osetiti slabiji ili jači bol u predelu jajnika, osetljivost dojki, pojačanu želju za seksom ili nadutost. Slično, tokom ovih dana može doći do blago povišene bazalne temperature. Bazalna temperatura se meri svakog jutra posle najmanje četiri ili više sati sna, a tokom ovulacije ova temperatura će porasti za pola stepena. Međutim, važno je da je pratite nekoliko meseci kako biste znali koje su vrednosti normalne, a koje povišene. U određivanju ovulacije mogu pomoći i testovi za određivanje ovulacije, kao što su trake na koje treba da urinirate ili test pljuvačke. Važno je napomenuti da neće sve žene imati ove simptome tokom ovulacije, dok neke mogu imati samo jedan simptom. Međutim, ako su bolovi koji se javljaju tokom ovulacije intenzivan i nepodnošljiv, neophodna je poseta ginekologu jer može biti reč o stanjima kao što su endometrioza ili polno prenosive bolesti.
Nepravilna ovulacija
Žene koje nemaju redovan menstrualni ciklus neće ovulirati svakog meseca ili neće ovulirati kako bi trebalo. Ovulacija se može desiti dan pre ili posle očekivane, na šta utiče stres ili promena u ishrani kao što je ishrana. Jednako, promene u hormonima, dojenje, poremećaji štitne žlezde ili sindrom policističnih jajnika mogu uticati na nepravilnost ovulacije ili njeno potpuno odsustvo. Takođe, žene koje uzimaju kontracepcijske pilule ili druge hormonske kontraceptive ne ovuliraju.
Zaključak
Ovulacija je normalan deo menstrualnog ciklusa kod žena, gde su šanse za trudnoću najveće. Kada je ovaj ciklus redovan, ovulacija se javlja između 12. i 14. dana pre početka nove menstruacije. Može se prepoznati po nekoliko simptoma, ali podjednako, u nekim slučajevima može i izostati.
Hašimoto: Sve što treba da znate o ovom autoimunom oboljenju
Preuzmite android aplikaciju.