Почетна > Нови Сад > Актуелно

Актуелно Нови Сад

Овонедељна дешавања у Новом Саду

Обезбедите карте за омиљене догађаје на време  и уживајте.
Фото: Градске инфо

Ево шта нас очекује ове недеље у Новом Саду:

Капетан Америка се враћа на „Comic Night“ уз ексклузивне поклоне из филма и изненађења
Фото: Cineplexx

Први филм из Марвеловог студија у овој години „Капетан Америка: Врли нови свет“ стиже на велико платно биоскопа Cineplexx Променада у среду, 12. фебруара у 20 часова.

Comic Night тематско вече, организовано поводом овог дугоочекиваног наслова, доноси ексклузивне поклоне из филма, пиће добродошлице и изненађења за фанове. Улазнице у продаји!

У холу биоскопа фанови ће имати прилику да се освеже уз чувено пиво крафт пиваре ХОГ пре почетка филма, сваког посетиоца очекује поклон постер или Tension ваучер од 20% на све врсте тетоважа и пирсинга, док су поклоне за најсрећније обезбедили бренд Thready у виду дукса и мајица са мотивима инспирисаним филмом, Tension који дарује гратис тетоважу или пирсинг, Чаробна књига која поклања књигу из едиције The Best of Marvel.

Најсрећнији фанови имаће прилику да кући понесу и неки од ексклузивних поклона из филма.

Након што се среће са новоизабраним председником Америке Тадијусом Росом, кога игра Харисон Форд који се први пут појављује у Марвеловом филмском универзуму, Сем постаје свестан да се налази усред међународног инцидента. Он мора да открије разлоге подле глобалне завере.

Поред Ентонија Мекија који тумачи лик Сема Вилсона, играју и Харисон Форд, Лив Тајлер, Дени Рамирез, Тим Блејк Нилсон и други.


Концерт сјајне и необичне групе „Kwartludium” из Пољске, у петак 14. фебруара
Фото: промо

Концерт сјајне и необичне групе „Kwartludium” из Пољске одржаће се у петак, 14. фебруара у новосадској Синагоги. Програм почиње у 20,00 часова, а улаз је слободан.

Групу „Kwartludium” чине Дагна Садковска, виолина; Пиотр Новицки, клавир; Михал Горцински, кларинет и ПАвел Новицки, перкусије.

Делатност ове групе је претежно фокусирана на извођење дела младих композитора активних у Пољској и у иностранству, а која су специфично написана за јединствену инструменталну комбинацију коју чине виолина, клавир, кларинет и перкусије. На њеном репертоару се тако налазе и композиције најважнијих представника савремене музике, као што су: Карлхајнц Штокхаузен, Корнелијус Карђу, Роман Хаубенсток-Рамати, Богуслав Шефер и Дубравко Детони.

Ансамбл је наступао у готово у свим крајевима света свирајући и на престижним међународним фестивалима, као што су фестивал савремене музике „Варшавска јесен”, Пекиншки фестивал модерне музике, Фестивал савремене музике у јужнокорејском граду Диђу, затим фестивали „Unsound” у Њујорку, „Klang” у Копенхагену, „Loop” у Бриселу и бројни други. У оквиру неких од поменутих манифестација извео је и знатан број светских премијера.

Асамбл је наступао с Оркестром Пољског радија у Варшави, Симфонијским оркестром Пољског националног радија у Катовицама, Оркестром „Леополдиниум” Националног музичког форума (НФМ) у Вроцлаву, прашким Оркестром „Berg”.

Године 2022. почаствован је јубиларном наградом пољског Министарства културе и националног наслеђа поводом 20 година уметничког рада.

Добитник је и почасне награде Удружења пољских композитора за допринос промоцији пољске савремене музике.


Изложба „Сретење у Архиву Војводине” кроз оригинална документа, 14. фебруара
Фото: Архив Војводине

Поводом 221 године од Првог српског устанка, у част Дана српске државности, Архив Војводине ће организовати изложбу оригиналних документа под називом „Сретење у Архиву Војводине”.

Свечано отварање изложбе одржаће се у петак14. фебруара 2025. године у 12.00 сати, у Архиву Војводине, Жарка Васиљевића 2а, Нови Сад.

О изложби ће говорити др Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине и Огњен Карановић, историчар, који ће овом приликом одржати предавање о Сретењском уставу.


Изложба Бојане Бојчић до 17. фебруара у Ликовном салону КЦНС
Фото: www.kcns.org.rs

Изложба Бојане Бојчић биће отворена је у понедељак, 3. фебруара, у Ликовном салону Културног центра Новог Сада. Изложба ће моћи да се погледа до 17. фебруара.

Плод нара, као веома мистериозан мотив, јавља се као саставни део многих дела кроз читаву историју уметности. За разлику од пропратног чиниоца који додатно појашњава или описује поједини призор на тим композицијама, нар на сликама Бојане Бојчић заузима главно место и најважнију улогу. Његова симболика била је главни узрок коришћења истог кроз векове – плодност, обиље, брак, страст, смрт, васкрсење, само су неки од појмова са којим је повезан и који су у различитим контекстима доприносили поруци дела. Међутим, постављен у центар слике, он постаје њен најважнији елемент, а сврха таквог приказа заснива се на идеји да сам посматрач има слободу да у тој сложености структуре и тумачења, доживи и поима призор на јединствен начин.

Иако се подстицај огледа у попречном пресеку плода нара – врло конкретној и опипљивој појави, Бојана се њиме поиграва и, не задржавајући се на миметичком, реалистичном приказу, постиже утисак нечега што превазилази видљиво и даје простор асоцијативним процесима и пољу маште. Свака фотографија као предложак буди различите реакције и ствара нове идеје за приступ ликовним изазовима. Управо та истрајност јесте једна од главних одлика Бојаниног рада који представља својеврсно подсећање на то да један исти мотив може да послужи као неисрцпни покретач и подстрек за поновно доживљавање и преношење утисака на платно, сваки пут са новим идејама, изменама и трагањима, која и сама рађају нову замисао. Увећан приказ нара, површине богате црвеним и окер тоновима игра различитих текстура, облика и боја његових делова стварају приказ који се својим ликовним богатством и одступањем од подражавања граничи са апстрактном композицијом.

Гледајући слике, посматрач прати потезе шпахтле и четке који пастуозним наносима боје описују унутрашњост и сложеност дешавања у том свету за себе. Управо то поређење нара са микрокосмосом који подсећа на свет својим обликом и тиме што је састављен од мноштва елемената, јесте још једна димензија схватања значаја овог мотива. Његова важност не лежи само у лепоти и занимљивости његовог изгледа већ и у ономе што оне представљају. Слике Бојане Бојчић могу се доживљавати као подсећање познате обраде теме memento mori над којима се човек може запитати о пролазности, пропадљивости и неминовности које живот са собом носи. Распон различитих фаза, замрзнутих у времену јесу простор између рађања и смрти, постепено сазревање које се огледа у зрелом плоду, и умирање на које нас подсећа сасушена кора и одсуство бобица. Управо та дихотомија и највећи контраст који је саставни део постојања јесу окосница која не служи да поколеба већ охрабри и подстакне на размишљање о томе колико су све појаве у вези једна са другом и колико је све у природи део вечне смене живота и смрти.


MUP: Sve češći pokušaji prevara na Internetu

Преузмите андроид апликацију.