Održavanje čistog i urednog doma svakako je visoko na listi prioriteta, ali, kao i u svemu, ne treba preterivati.
Proučite ovu listu. Velika je verovatnoća da previše čistite neke stvari u svom domu.
Odeća
Ako vam se čini da većinu svog slobodnog vremena provodite pored mašine za pranje veša, najverovatnije prečesto perete odeću. Osim ako nemate posao gde zaista zaprljate odeću, obilno se znojite ili ste nespretni dok jedete, pa vam hrana često kaplje i pada, većinu možete da nosite više puta. Postoje izuzeci, naravno.
Donji veš, čarape, opremu za vežbanje i sve što se nosi uz telo treba oprati nakon svakog nošenja.
Zamislite samo koliko biste manje prljavog veša imali da sve što ste nosili niste bacili duže od jednog minuta ili ako biste odvojili malo vremena i okačili iznošenu odeću na vešalicu umesto da je bacite na gomilu. Osim što ćete imati više slobodnog vremena uz manje prljavog veša, uštedećete i na vodi, struji i deterdžentima.
Prljavo posuđe
Zaboravite na ispiranje posuđa pre nego što ga stavite u mašinu za pranje sudova. Pored gubljenja vremena i trošenja vode, velika je verovatnoća da će posuđe nakon pranja u veš mašini ostati delimično prljavo. Naime, prašci, tečnosti i tablete deterdženta za pranje sudova sadrže enzime koji se vezuju za čestice hrane da bi rastvorili ostatke hrane i potom omogućili ispiranje vodom. Kada prethodno operete sudove, deterdžent se ne može zalepiti za ostatke hrane i samo se troši. Važno je sastrugati velike količine hrane pre nego što stavite sudove u mašinu za pranje sudova i pazite da ih ne ostavljate danima u lavabou ili mašini za pranje sudova. Ako imate samo pola punu mašinu za pranje sudova i želite da sačekate do sledećeg obroka da biste završili ciklus pranja, pokrenite ciklus „samo isperite“ i uštedite vreme i vodu.
Lusteri i plafonske svetiljke
Ako tokom svakog čišćenja obavezno uklonite prašinu sa plafonskih svetiljki, možete napraviti pauzu. Naime, lustere možete lako očistiti jednom mesečno, a pokušati da napravite raspored tako što ćete ih svake nedelje brisati u drugoj prostoriji. Takođe, pridržavajte se pravila da se prašina prvo obriše sa visokih elemenata, odnosno odozgo prema dole.
Ćebad, jorgane i prekrivače za krevete
Prekrivače za krevete je ponekad nezgodno prati zbog njihove velike veličine, a dobro je znati da osim ako nemate veliki broj kućnih ljubimaca ili „živite“ na krevetu, ne morate da ih perete na nedeljnoj bazi. Umesto toga, slobodno ih operite na kraju svake sezone. Pre pranja obavezno proverite uputstva na etiketi, a ako imate malu mašinu za pranje veša, odnesite je u veš. Ako kod kuće imate kućne ljubimce koji imaju naviku da se penju na krevet, dobro je proći čaršav sa gumicom koja se lako pere preko pokrivača.
Zavese i ukrasni dekori
Zavese i dekorativni dekori u dnevnim i spavaćim sobama ne zahtevaju često čišćenje – dovoljno je jednom godišnje, a u zavisnosti od vrste i veličine tkanine, operite ih kod kuće ili odnesite na profesionalno čišćenje. Ako ste zabrinuti zbog prašine, skinite zavese i bacite ih u mašinu za sušenje u ciklusu „samo vazduh“ da biste uklonili prašinu i sve nabore. Izbegavajte toplotu jer to može dovesti do skupljanja nekih tkanina. Zavese u kuhinjama i kupatilima treba češće (sezonski) prati jer nakupljaju čestice masnoće i aerosole.
Rerna
Čišćenje rerne ne mora da bude na vašoj nedeljnoj listi obaveza. Ako odmah obrišete prosutu hranu, možete je temeljno očistiti samo dva ili tri puta godišnje. Planirajte temeljno čišćenje nakon prazničnog kuvanja.
Mašina za pranje veša se trese i pravi buku? Ovaj problem je lakše rešiti nego što mislite
Preuzmite android aplikaciju.