Постоји много тога о чему треба водити рачуна када је реч о коси, од прања, третирања до разних фризура и могућности кад се ради о стилизовању. Добро је имати на уму да оно што одговара једном типу косе можда неће да одговара и нама, а то може да зависи од једне важне ствари – порозности косе.
Овај израз се односи на то колико лако коса може да упије, али и да задржи влагу унутар власи. А ако имате високо порозну косу, постоји много ствари које можете да учините како би оптимизовали своју рутину и спречили непожељне последице попут електрисања или беживотних власи.
За разлику од косе ниске порозности, која има изразито раван слој кутикуле због чега праменови мање упијају воду и производе, коса високе порозности има отвореније кутикуле. То омогућује да производи за косу и вода лакше продру у власи. Међутим, коси високе порозности теже је задржати влагу управо због отворености кутикула.
Фарбање, често обликовање врућим уређајима, претерана манипулација, агресивни производи, па чак и штета узрокована агресорима из околине могу да утичу на стање кутикула косе. Обично, али не увек, коса која је блајхана или третирана бојом такође има високу порозност.
Како одредити порозност косе?
Тестирање порозности косе може да се обави код куће у неколико једноставних корака.
Ови тестови пружају увид у способност косе да апсорбира и задржи влагу, помажући вам да у складу с тим прилагодите своју рутину неге косе. Добро је имати да уму да се и појединачне власи косе могу разликовати, зато је корисно размотрити њено целокупно понашање.
Два теста која могу да помогну:
Тест плутања
Узмите неколико власи чисте косе и ставите их у посуду с водом. Ако коса плута на површини, то указује на ниску порозност. Ако брзо потоне, коса је вероватно високо порозна. Коса која лебди у средини посуде с водом има нормалну порозност.
Тест водом у бочици с распршивачем
Попрскајте део чисте, суве косе водом и ако се вода накупи и потребно јој је дуже време да се упије, ваша коса можда има ниску порозност. С друге стране, ако се брзо упије, то указује на високу порозност.
Како се бринути за високо порозну косу?
Редовно шишање
Коса која је већ оштећена неће се чаробно поправити, зато закажите термин код свог фризера. Ово је најбољи пут до неговане, здраве косе јер на овај начин коси пружате најбоље могуће услове за даљи раст.
Смањите стилизовање
Како бисте оживели своју косу, драстично смањите употребу уређаја за обликовање. Уз то, немојте да заборавите да користите производе за заштиту од топлоте.
Банту чворови, хеатлесс цурлс метода, па чак и гумица за косу, шнала или рајф могу коси да пруже преко потребан одмор од обликовања. Једну ствар коју морате да имате на уму и код обликовања косе без коришћења уређаја је то да избегавате превелику напетост, односно затезање косе. Ако се коса ломи, можете да разговарате и са својим фризером о најбољој врсти фризуре за тренутно стање косе.
Избегавајте сулфате и формуле на бази алкохола
Сви састојци који исушују косу додатно ће је лишити влаге која јој је потребна и могу изазвати ломљење. Зато стручњаци препоручују избегавање производа који садрже формуле на бази алкохола или сулфата. Косу високе порозности треба пажљиво третирати и потребни су јој производи који јој враћају влагу, смањују нежељено коврџање, задржавају влагу и штите косу од топлоте.
Производи богати хидратантним састојцима
За косу високе порозности, јако је важна редовна дубинска регенерација и коришћење уља и крема које помажу коси у задржавања влаге. Креме, уља и маске пружају помоћ у хидратацији и јачању врло порозне косе. Уље јојобе највише опонаша природна уља косе. Лимунска киселина је још један изврстан састојак. Помаже да се затворе кутикуле, тако да богата уља која су унешена у косу кроз регенерацију остају дуже у коси.
Доза протеина
Протеински третмани долазе у различитим облицима. Ако имате јако оштећену косу, онда би вам интензиван третман с протеинима могао помоћи како бисте избеглу даља оштећења. С друге стране, мања оштећења могу да се реше протеинским производима за одржавање здравља косе попут регенератора или маске за косу. Протеини могу ојачати косу, али могу је и исушивати, зато нанесите протеинску маску једном месечно како би је регенерисали без даљег ломљења.
Третман хидратантном маском
Црна коса захтева много влаге када је здрава, а када је високе порозности, потребно јој је још више. Стекните навику недељног дубинског регенерисања. Овде је циљ нахранити оштећене власи истовремено подстачући здрав раст нових власи које нису високо порозне. Обилно нанесите хидратантну маску на косу и ставите пластичну капу на њу на 15 минута. Потом исперите хладном или млаком водом како би омогућили кутикулама да се затворе и задрже влагу. За додатну негу, загрејте косу како би јој помогли да упије маску још боље.
L.O.C метода
Док хидратизујете косу, немојте да допустите да сав тај труд пропадне јер коса не задржава ту влагу.
L.O.C метода (енг.Leave-In Conditioner, Oil и Cream – овим редоследом је потребно наносити лагани leave-in регенератор на бази воде, потом уље, а на крају храњиву и масну крему за негу косе) врло добро функционише на коси високе порозности, посебно с тешким маслацима попут схеа или манга за закључавање влаге у косу.
Биће довољна сасвим мала количина, а највише се потребно фокусирати на врхове, свако вече ако је потребно.
Нежно поступајте са својом косом
Косу високе порозности треба третирати врло нежно јер је јако крхка. Стручњаци препоручују рашчешљавање чешљем са широким зупцима и коришћење свилених или сатенских марама за заштиту косе или јастучница јер оне не упијају влагу и истовремено одржавају здравље косе.
Можда ће проћи недеље или месеци пре него што приметите разлику, али све док практикујете добру негу косе, ваше власи ће с временом поновно да постану здраве.
Преузмите андроид апликацију.