Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ово су доказано најбоље дијете

Многи људи размишљају о дијети након Нове године, али у мору доступних информација понекад је тешко снаћи се и одлучити који је режим најефикаснији.
Фото: Pixabay/stevepb

Због тога су стручњаци саставили листу дијета за које је научно доказано да су најбоље.

Медитеранска дијета

Годинама је био број 1, а звезде Холивида се заклињу у њу. Лекари је хвале због удела воћа, поврћа и целих житарица. Много доказа указује да медитеранска исхрана јача здравље срца јер елиминише унос засићених масти и дозвољава само мали унос путера, масног меса и пецива. Такође је богат мононезасићеним мастима из маслиновог уља и орашастих плодова и омега-3 масним киселинама из морских плодова које подржавају здраво срце. Истраживања су повезала ову исхрану са ниским ризиком од дијабетеса типа 2 и можданог удара.

Дијета за дуговечност

Научници су утврдили да је исхрана богата интегралним житарицама, махунаркама и биљним протеинима један од начина да додамо године нашим животима. Дијета дуговечности укључује 12-часовни пост и потпуну елиминацију црвеног меса. Нека риба је дозвољена, док унос пилетине мора бити веома мали. Треба смањити унос шећера и рафинисаних житарица. Повремени пост Повремени пост је у порасту последњих година, и то са добрим разлогом. И 5:2 и 16:8 облици су засновани на повременом посту, то јест, укључују јело само у одређеном временском оквиру у дану или недељи.

Формат 5:2 подразумева потрошњу хране пет дана у недељи, док је два дана потребно ограничити на 500 до 800 калорија дневно.

Модел 16:8 се односи на 16 сати поста током дана и 8 сати када је дозвољено јести, обично између 10 и 18 сати. Нека истраживања сугеришу да повремени пост помаже у губитку тежине, чиме се смањује ризик од развоја срчаних болести и дијабетеса. Такође је повезан са дужим животом и каже се да смањује ризик од неких врста рака и неуродегенеративних поремећаја.

Психобиотичка дијета

Чак и они који не желе да изгубе тежину могу да промене своју исхрану ради здравствених бенефиција. Према новом истраживању, психобиотичка дијета, која укључује богату влакнима и ферментисану храну, може смањити стрес и побољшати сан. Приступ укључује јести шест до осам порција воћа и поврћа дневно богатих пребиотичким влакнима, као што су лук, празилук, купус, јабуке и банане. Они који је следе конзумирају и пет до осам порција житарица дневно и три до четири порције поврћа недељно, као и две до три ферментисане намирнице дневно, попут киселог купуса, кефира и јогурта.

Napitak koji jača zglobove: Pun je minerala, vitamina i proteina, a idealan je za užinu

Преузмите андроид апликацију.