Stara Tisa, koja osim što je po svojoj dužini od 24,5 km najveći regulisani meandar koji je 1858. godine odvojen od reke Tise u našoj zemlji, danas predstavlja i park prirode koji povezuje vodu i kopno na kome se upravo i nalazi Biserno ostrvo.
Biserno ostrvo se prostire na površini od oko 980 ha zemljišta, a posebno je poznato je po velikim površinama pod voćnjacima i vinogradima, odakle potiče i poznato ,,kraljevsko“ vino muskat Krokan, koje uspeva samo na ovom lokalitetu.
Dvorac grofa Gedeona Rohoncija koji se takođe nalazi na Bisernom ostrvu izgrađen je krajem 19. veka, a danas predstavlja spomenik kulture, pri čemu glavni pečat dvorcu svakako daje blizina Tise i vinogradi. Postoji i legenda koja kaže da je upravo grof Rohonci iz Alžira doneo vinovu lozu koju je zasadio na Biserno ostrvo, gde se ona jedino do danas i održala u Evropi.
Ovo područje koje se nalazi na teritoriji opština Bečej, Novi Bečej i Žabalj proglašeno je zaštićenim na osnovu lokalne Odluke o zaštiti parka prirode ,,Stara Tisa kod Bisernog ostrva“ 2008. godine. Međutim, u toku je revizija zaštite ovog područja koja podrazumeva povećanje ukupne površine pod zaštitom i proglašenje parka prirode za područje od pokrajinskog značaja II kategorije.
Temeljna vrednost zbog čega je Stara Tisa kod Bisernog ostrva stavljena pod zaštitu ogleda se u očuvanom mozaiku vodenih i vlažnih staništa sa bogatim živim svetom. Ovde je utočište pronašlo 166 vrsta ptica, više od 100 biljnih vrsta, 23 vrste riba, 7 vrsta vodozemaca, 3 vrste gmizavaca i značajan broj sisarskih vrsta. Najznačajnija vrednost parka prirode je beli lokvanj koji se nalazi na listi prirodnih retkosti Srbije.
Naziv ,,biserno“ ovo područje je dobilo zbog takozvanoh tiskih bisera, jer osim što poseduje jedinstvenu sortu grožđa ostrvo je bogato i jednom autohtonom sortom dinje koja nosi naziv ,,tiski biser“, i koja je još u vreme grofa Rohoncija služila za izvoz u većinu evropskih država.
Usled bogatog ribljeg fonda ovo zaštićeno područje predstavlja i omiljeno mesto za ribolovce, ali ne ostavlja ravnodušnim ni one, koji tu dolaze sa ciljem da uživaju u posmatranju prirodnog bogatstva, predstavnika živog sveta i upečatljivih predela ili radi odmora i rekreacije.
Centar za posetice se nalazi uz prilazni put iz Bačkog Gradišta, na strani Bisernog ostrva, gde posetioci mogu da se informišu o sadržaju i vrednostima područja, dok je eko-staza trasirana u dužini od 22 km uz samu granicu zaštićenog područja.
Ovaj park prirode poseduje i osmatračnicu za ptice koja je smeštena uz obalu Stare Tise, na lokalitetu Gornji rit, sa koje se pruža vidik na prostrane vlažne livade i pašnjake na severnoj strani zaštićenog područja, na kolonije čaplji i kormorana na bečejskom ribnjaku, kao i na predivni pejzaž sliva Stare Tise.
Znate li gde se u našoj zemlji nalazi populacija jedne od najređih ptica na svetu?
Preuzmite android aplikaciju.