Početna > Novi Sad > Aktuelno

Aktuelno Novi Sad

Otvorena izložba “Kada zakon zaćuti” posvećena stradalim advokatima tokom racije 1942. godine (FOTO)

Dokumentarna izložba „Kada zakon zaćuti” posvećena stradanju advokata tokom januarskog pogroma 1942. godine, danas je otvorena u Kulturnom centaru Grada Novog Sada.
Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić
Izložba je realizovana u saradnji tri ustanove Istorijski arhiv Novog Sada, Arhiv Vojvodine i Kulturni centara u okviru programa „Ledena tišina” već 11. godinu zaredom.
Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Na otvaranju izložbe prisustvovao je gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić i naglasi da se unapređenje kultura sećanja gradi svest i misao da se progom nikada ne dogodi.

– Današnja izložba je dokaz da Grad Novi Sad baštini, neguje i gradi kulturu sećanja i to možemo sa ponosom konstatovati na bazi svih aktivnosti koje sporvodimo, povodom krvavog pogroma januara 1942. godina – istakao je gradonačlenik Đurić prilikom otvaranja izložbe i naglasio da zaborav neće biti dozvoljen.

Gradonačelnik je podsetio da je u ovo vreme prošle godine prethodila slična izložba, tada se govorilo o stradalim lekarima.

-To su bili nenadoknadivi gubici za Srbe i Jevreje, a takođe i za pravničku struku, ali i naš narod u celini, ovom izložbom poručujemo da dok u nama ima snage nećemo okretati glavu i ćutati. Sećaćemo se i ukazivati na ova krivična dela koja ne zastarevaju i imaju najtežu pravnu kvalifikaciju kao dela protiv čovečnosti – rekao je Đurić.

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić
Direktor Istorijskog arhiva Novog Sada, Petar Đurđev napominje da je na izložbi istaknuta lista od 34 imena i 10 biografija.
Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

– Dužni smo da ih se setimo i da još jednom vidimo koliko je zaista bio taj talas strašne istorije. Ovo je samo mali doprinos kako na polju proučavanja istorijske nauke, tako i na polju ustanovljavanja budućeg memorijalnog centara žrtava pogroma na prostoru Bačke od 1941. do 1944. godine koji se zahvaljujući Gradu Novom Sadu pravi – naveo je Đurđev.

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Direktor Arhiva Vojvodine, Nebojša Kuzmanović naglasio je da je izložba rezultat saradnje tri ustanove koje imaju ogroman broj dokumenata o stradalima iz Drugog svetskog rata, a podaci izazivaju veliku i posebnu pažnju.

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

– Prema podacima koji iz fonda “F183” i fonda koji smo 2019. godine formirali, kada nam je Advokatska komora Vojvodine dala svoju ahivsku građu saznajemo da je 132 advokata i 57 pripravnika stradalo za vreme racije 1942. godina kako u Novom Sadu tako i u drugim mestima, Čurugu, Žablju, Gospođincima, Bečeju – istakao je direktor Kuzmanović i podsetio da je do sada obeležena izložba stradanja sveštenika, lekara i danas advokata.

Đorđe Tabaković: Najveće ime novosadske moderne arhitekture (FOTO/VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.